طرح اصلاحات ساختاري بودجه آماده شده است
  1398/03/27

  معاون اقتصادي و هماهنگي سازمان برنامه و بودجه گفت: رويكرد ما اين است كه در طرح اصلاحات ساختاري رابطه مستقيم بودجه به نفت را قطع نماييم.

  وي تأكيد كرد با اتكاء به فرامين مقام معظم رهبري و هم با هدف مديريت شرايط ناشي از تحريم‌هاي ظالمانه عليه مردم ايران، طرح اصلاحات ساختاري بودجه آماده شده است و براي اظهارنظر متخصصين در سايت سازمان برنامه و بودجه كشور قرار داده شده است.

  به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، حميد پورمحمدي در اولين نشست برنامه روساي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان‌ها در سال جاري اظهار داشت: بودجه سال گذشته در حالي كه كشور در شرايط سختي قرار داشت و منابع مالي دچار مشكل بود، به نحوي صورت گرفت كه بودجه عمراني رشد خوبي داشت و ضمنا يارانه‌هاي نقدي بدون تاخير تامين شد.

  وي افزود: سه ويژگي مهم و ممتاز بودجه سال ۱۳۹۷ اين بود كه، نكته اول اين كه كسري بودجه را پولي نكرديم. پارسال نگاه اين بود كه با توجه به كسري بودجه، اگر به سراغ پول پرقدرت برويم، دچار تورم بالا مي‌رويم. اما فشارها تحمل شد و از همه سازوكارها استفاده كرديم؛ بدون اين‌كه كسري بودجه پولي شود.

  معاون اقتصادي و هماهنگي سازمان برنامه و بودجه تصريح كرد: نكته دوم اينكه : سال گذشته اگرچه به شدت به منابع حاصل از صادرات نفت نياز داشتيم اما حدود ۱۷,۵ ميليارد دلار به كالاهاي اساسي پرداخت شد تا مردم آسيب نبينند.

  پورمحمدي عنوان كرد: نكته سوم اينكه اگرچه سران قوا به ما اجازه دادند كه ۱۲ درصد از صندوق توسعه ملي برداريم و صرف كسري بودجه كنيم، اما به دليل پيش‌بيني‌هاي صورت گرفته براي سال ۱۳۹۸ كه سال سختي خواهد بود، از اين كار خودداري كرديم و اين منابع براي سال ۱۳۹۸ سوق داده شد.

  پورمحمدي افزود: اگرچه سال جاري سال سختي خواهد بود اما تدابير لازم مبني بر كاهش هزينه‌ها و افزايش درآمدها صورت گرفته است به گونه‌اي كه پرداخت‌هاي اجتناب‌ناپذير كشور دچار آسيب نشود.

   

  Powered by Tetis PORTAL