J
I
K
A
B
جمعه 27 فروردين 1400
16 تير 1398 13:5:15
جاذبه گردشگري شهرستان شاهرود

* معرفي شهرستان شاهرود:

پيشينه تاريخي:
قدمت تاريخي سكونت درمنطقه شاهرود بر اساس گمانه زني‌هاي باستان شناسان و حفاري هاي به عمل آمده به هزار سال قبل از ميلاد مسيح مي رسد. آثار به دست آمده درحفاري تپه بلوار خودگواهي بر اين مدعاست. بر اساس شواهد و مدارك تاريخي موجود، تشكيل هسته اوليه شهر شاهرود به دليل دفاع از مهاجمان روي تپه هاي كم ارتفاع در دامنۀ كوه شمالي و غربي شاهرود ساخته شد و به تدريج همراه با برقراري امنيت در محل رشد و توسعه يافت. به استناد برخي اشاره هاي تاريخي مندرج در متون و بعضي شواهد باستان شناختي و معماري موجود در داخل و خارج شهر كنوني راه عبور قافله ها و كاروان هايي كه بزرگراه غربي به شرقي (جاده ابريشم) را طي مي كردند از آبادي شاهرود مي گذشت. در عين حال وجود چاپارخانه و كاروانسرا در اين آبادي، آن را به يكي از مراكز مهم يكجانشيني در منطقه تبديل كرد. بر اين اساس قدمت شهر شاهرود را به دوره ايلخاني نسبت     مي دهند.

ويژگي هاي جغرافيايي:
شهرستان شاهرود به عنوان يكي از بزرگترين شهرستان هاي ايران اسلامي در 390 كيلومتري شمال شرق تهران با 1400  متر ارتفاع از سطح دريا و اقليم هاي متفاوت جغرافيايي، بزرگترين پناهگاه هاي حيات وحش و مناطق حفاظت شده را در خود جاي داده و با احتساب مناطق شكار ممنوع موجود به قارّۀ كوچك و سرزمين پنج اقليم مشهور است.
اين تنوع اقليمي به قدري آشكار است كه كوتاه ترين فاصله كوير تا جنگل در اين شهرستان قراردارد، به طوري كه با طيّ مسافت كوتاهي در حدود 45 كيلومتر از شاهرود به سمت شمال به جنگل هاي هيركاني ابر با زيباترين چشم انداز ها (كهن ترين جنگل جهان) مي رسيم و با طيّ همين مسافت به سمت جنوب به كوير و زيبايي هاي منطقه چاه جام و در نهايت به طرود و نخلستان هاي آن مي رسيم كه مردم آن منطقه به شتر داري اشتغال دارند. اين گوناگوني اقليم دركنارتنوع اقوام و گروه هاي مختلف قومي و زباني، ويژگي و قابليت توسعه گردشگري را در اين شهرستان رقم زده است. شاهرود با  قرار گرفتن در بين مسير تهران- مشهد و نيز همجواري با استان هاي مركزي و شمالي كشور يكي از مراكز اكوتوريسم ايران شناخته مي شود. اين شهرستان در جهات مختلف گردشگري از جمله گردشگري عرفاني و طبيعي از قابليت هاي منحصر بفردي برخورداراست.گذر ميليون ها زائرحضرت ثامن الحجج(ع) از شهرستان شاهرود و به خصوص شهرستان شاهرود درطول سال لزوم برنامه ريزي دقيق در اين ارتباط را گوشزد مي نمايد. بديهي است كه وجود فرودگاه فعال، مركزيت راه آهن شمالشرق و پايانه مسافري در اين شهرستان ازجمله ابزارتوسعه گردشگري محسوب مي گردد. 

صنايع دستي:   
نمد مالي روستاي ابرسج، بافت گليچ، جاجيم و چوقا (نوعي پارچه پشمي) درشهر مُجن، منبت چوب، ساخت سازهاي سنتي، گليم بافي، تراش سنگ هاي نيمه قيمتي، هنر ساخت سراميك در شاهرود و ابرسج، سفالگري شاهرود، تابلو فرش، معرق كاشي، خراطي چوب (از فنون قديمي شهر شاهرود) و رودوزي هاي سنتي از جمله رشته هاي فعال در اين عرصه شناخته مي شود. شايان ذكر است صنعت سراميك سازي اين شهر از اهميت ويژه اي برخوردار مي باشد. از ديگرصنايع دستي شهرستان مي توان به دست بافته هاي سنتي شهركلاته خيج، جاجيم پر نقش و نگار منطقه كالپوش، جاروبافي زنان روستاي طرود و سوزن دوزي زنان منطقه كويري خوارتوران اشاره نمود.
مقام معظم رهبري در سفر به شاهرود، آن را شهري با صفا با مردمي با صفا توصيف فرمودند. ديانت از ويژگي هاي بارز فرهنگي و اخلاقي مردمان اين شهرستان است كه علاوه بر ساكنان، براي دانشجويان و گردشگران نيز محسوس است.

سوغات:   
از مهمترين سوغات شاهرود مي توان از قيسي، برگه و انگور نام برد كه به خاطر كيفيت و تنوع نه تنها مورد توجه مسافران قرار مي گيرد بلكه صادرات آن نيز چشمگير است.
اگر به شاهرود سفر كرديد براي استراحت مي توانيد چند ساعتي را در منطقه تفريحي آبشار و در ميان طبيعتي زيبا سپري كنيد تا سفر در جاده اي كويري را به فراموشي بسپاريد. عروس كوير تنها يك نام نيست بلكه تلفيقي از طبيعت سرسبز، اماكن تاريخي و عرفاني و مردمي مهمان نواز است. شهري كه مقدمتان را با گل پذيراست و دعاي خير مردمش بدرقۀ راهتان است.

* اماكن تاريخي و جاذبه هاي ديدني :

موزه شاهرود 
ساختمان موزه شاهرود در سالهاي 1306-1307 ه .ش به عنوان بلديه بنا شده است .اين بنا به شماره 1888 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. زير بناي ساختمان فوق حدود 468 متر مربع بوده و در دو طبقه طراحي گرديده است . اين بنا پس از مرمت و احياء در اسفند ماه سال 1367 جهت بازديد و استفاده پژوهشگران شروع به فعاليت نموده است . اين موزه داراي گنجينه آثار تاريخي و فرهنگي، باستان شناسي و مردم شناسي  مي باشد. بناي فوق به سبك معماري اواخر دوره قاجاريه و اوايل دوره پهلوي ساخته شده است . موزه شاهرود موزه اي است استاني از اين رو سعي شده اشياء و آثار هر بخش به تفكيك نگهداري در معرض ديد بازديد كنندگان قرارگيرند. بخش باستان شناسي موزه در طبقه هم كف و شامل چهار اتاق و راهرو مي باشد كه آثاري مربوط به قبل از ميلاد مسيح دوره پيش از تاريخ ، آثار دوره اسلامي در آن وجود دارد. بخش مردم شناسي اين موزه شامل ابزار كارهاي توليدي و فنون ، دامداري ، كشاورزي ، پوشاك ، فنون پخت نان ، زيورها ، دست بافت ها و اسناد و قباله ها ، ابزار و وسايل تعزيه خواني و طب سنتي و نيز تصاويري از فعاليت ها و شئون گوناگون مردم شناسي كه از عمق زواياي زندگي مردم از روستاها فراهم آمده است . در غرفه پوشاك موزه شاهرود، انواع لباسهاي زنانه شامل كت زنان (كليجه ) شليته ، كلاه سوزن دوزي شده ، چارقد، جوراب هاي پشمي و پيراهن سوزن دوزي شده ديده مي شود . از ابزار و وسائل تعزيه خواني موجود در اين بخش مي توان به جوشن ، سپر ، كلاه خود... اشاره نمود كه در ماه محرم مورد استفاده قرار مي گيرد. از جمله تصاوير بسيار زيبا در اين غرفه پرده درويشي با 32 قصه به روايت تصوير و 400 صورت انسان و حيوان با هنر نقاشي رنگ و روغن كه در 1340 هجري شمسي در كاشمر نقاشي شده و در سال 1369 مرمت شده است .