J
I
K
A
B
جمعه 27 فروردين 1400
16 تير 1398 13:8:23
جاذبه گردشگري شهرستان گرمسار


* معرفي  شهرستان گرمسار:

پيشينه تاريخي:
نام گرمسار در زمان اشكانيان خواران بوده است، به علت آنكه گرمسار در كنار كوير قرار گرفته و نسبت به نقاط همجوار خود پست‌تر است، بدين مناسبت نام «خوار» را بدان نهادند. مفهوم اين نام در كتاب اوستا خورشيد و ماه آورده شده است. 

ويژگي هاي جغرافيايي:
شهرستان گرمسار غربي ترين شهرستان استان و داراي وسعتي حدود 5182 كيلومتر مربع مي باشد، كه از شمال به دماوند، از غرب به ورامين، از شرق به آرادان و از جنوب به كوير مركزي محدود مي شود.
رودخانه حبله‌رود كه از رشته كوه‌هاي البرز مركزي سرچشمه مي‌گيرد مناطق اطراف گرمسار را سيراب مي‌كند. از محصولات اصلي كشاورزي اين منطقه،  گندم، پنبه،  خربزه،  انار و انجير را مي‌توان نام برد. و مهمترين رشته صنايع دستي اين شهرستان انواع گليم با نقوش و طرح هاي بومي مي باشد. 
از جاذبه هاي گرمسار مي توان به مجموعه تاريخي سياهكوه واقع در پارك ملي كوير، جاده سنگ فرش، دژ تاريخي استوناوند، خانه تاريخي باقري ها، مجموعه كارخانه و انبار پنبه، كاروانسراي شاه عباسي ايوان كي، منطقه نمونه گردشگري بن كوه و غارهاي نمكي اشاره نمود.
شهر گرمسار تا چندي پيش قشلاق ناميده مي شد و هنوز هم افراد مسن و پيران آن را قشلاق تلفظ مي كنند در گذشته خوار شامل 4 بلوك بوده كه عبارتند از :
                                                                           
1- بلوك قشلاق     2- بلوك ريكان      3- بلوك ياتري    4- بلوك آرادان   


از مشهورترين افراد اهل منطقه گرمسار مي توان به محمد علي هبله رودي اولين تدوين گر فرهنگ عامه قرن يازدهم هجري، عبداله خواري از دانشمندان قرن چهارم هجري، اسماعيل خواري از محدثين قرن پنجم هجري،از مفاخر معاصر شادروان نوش آذر اسدي، سرتيپ خلبان جليل زندي موفق ترين خلبان جنگ ايران و عراق ،پروفسور پرويز كردواني،دكتر طباطبايي جراح مغز واعصاب چهره ماندگار كشور اشاره نمود. 


صنايع دستي و سوغات:
صنايع دستي و سوغات اين شهرستان همچون ديگر شهرستانهاي استان از رونق و تنوع بسيار زيادي برخوردار است؛از جمله اين صنايع مي‌توان از قالي بافي، گليم بافي، جاجيم بافي، پارچه بافي، خرجين بافي و سفال گري ، منبت كاري ، معرق كاري نام برد ، گليم بافي گرمسار توانسته در بازارهاي جهاني طرفداران زيادي را به خود اختصاص دهد.
از سوغات اين شهرستان مي توان از خربزه هاي شيرين و صاداراتي آن نام برد كه در كوير گرمسار كشت مي شود و همچنين در بخش ايوانكي كه نوع خاصي به نام سوسكي وجود دارد همچنين محصولات لبني  خالص و انار و رب انار كه بسيار مورد توجه مي باشد.


* اماكن تاريخي و جاذبه هاي ديدني:


  امامزاده شمس الدين و اسماعيل (ع)                                                                                                                                               
در شهرستان گرمسار و حومه شهر و به فاصله حدود سه كيلومتري شمال غربي گرمسار واقع گرديده است. بنا منسوب به دوره قاجار است و متعلق به دو نفر از فرزندان امام موسي كاظم (ع) به نام هاي شمس الدين و اسماعيل مي باشد. مردم و اهالي منطقه به اين    دو تن اعتقاد خاص دارند و همه روزه بخصوص ايام تعطيل براي زيارت به اين مكان مي روند.
كل بنا بر پايه مربع مستطيل ساخته شده است كه در قسمت شرقي آن رواق و ايواني وجود دارد كه ورودي به بقاع امامزادگان را ممكن مي‌سازد. اين دو بقعه كه با ديواري بين آنها فاصله افتاده است در كنار هم چسبيده به هم قرا ردارند و به صورت متصل ساخته شده اند و براي هر يك از آنها گنبدي در نظر گرفته شده است. سطح داخلي گنبدها گچكاري شده شده است. تكنيك ساخت دو گنبد مانند هم است به اين صورت كه براي تبديل پلان مربع به دايره جهت استقرار گنبد بر روي جرزها با استفاده از فيلپوش‌هايي كه درچهار كنج بكار رفته اند اين عمل انجام پذيرفته و بين اين فيلپوشها طاقي همانند طاق فيلپوشها محرابي بلند از كف مقبره تا تيزه طا ق قرار گرفته است. در هر دو بقعه پنجره هايي جهت تامين نور داخل گنبدها در نظر گرفته شده است. مصالح اصلي در ساخت بقاع از خشت و گل بوده و آجر نماي فعلي به آن اضافه شده است.

 

آب انبار مسير امامزاده اسمعيل و شمس الدين
 در حومه شهر گرمسار و در مسير راه امامزاده شمس الدين و اسماعيل و به فاصله حدود يك كيلومتري از شمال غربي گرمسار قرار دارد. آب انبار مذكور در دوره قاجار ساخته شده كه به آب انبار(آب حوض) آقا شهرت دارد.
اين آب انبار داراي مخزن و بادگير، پاشير، پلكان و سردر را دارا ميباشد. سقف پلكان پاشير با آجرهايي به فرم حصيري و به صورت ضربي ساخته شده است. بر خلاف اكثر آب انبارهاي منطقه پلان آب بر پايه مربع مستطيل بنا شده است و مخزن آن عبارتست از فرم 4گوشي كه يك ستون در وسط آن تعبيه شده و بر روي ستون بادگير آن قرار دارد. تويزه هايي از 4 طرف به صورت بعلاوه بر اين پايه ستون نشسته اند تا 4 گنبد بر روي آنها قرار گرفته و پوشش مخزن را كامل كنند. مصالح اصلي تشكيل دهنده آب انبار از آجر و ملات ميباشد. كف اصلي پيرامون آب انبار بدليل ساخت جاده آسفالته حدود 50 سانتيمتر بالا آمده است.