J
I
K
A
B
4 خرداد 1400 9:51:31
برگ زريني از افتخارات دولت تدبير و اميد؛ گزارشي افتتاح ۵۲۸ طرح بزرگ ملي با سرمايه‎ گذاري ۱,۲۰۰ هزار ميليارد توماني در سال ۱۳۹۹
به گزارش مركز اطلاع رساني، روابط عمومي و اموربين‌الملل سازمان برنامه وبودجه كشور، پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، همسو با شعار استقلال و خودكفايي، گفتمان توسعه و پيشرفت در ابعاد اقتصادي، سياسي، فرهنگي و اجتماعي سرلوحه برنامه‌ها و اقدامات دولت‌ها قرار گرفت. در همين راستا دولت تدبيرو اميد با اعتقاد به توانمندي‌ها و ظرفيت‌هاي داخلي كشور، ضمن اتخاذ رويكرد جديد و اتكا بر خرد جمعي، پيشرفت و توسعه متوازن و همه جانبه‎اي را كه ضامن برآورده شدن نيازهاي نسل حاضر و نسل هاي آينده كشور باشد؛ در بستر امكانات و شرايط موجود در دستور كار خود قرار داد.
در اين زمينه رعايت عدالت در توزيع جغرافيايي و توسعه متوازن منطقه‌اي مبتني بر آمايش سرزمين به عنوان يكي از مهمترين اولويت‌هاي توسعه فراگير مورد عنايت ويژه دولت تدبير و اميد بود. يكي از اقدامات مهمي كه در دوران اوج تحريم‌ها و فشارهاي اقتصادي بويژه در شرايط شروع ويروس كرونا در حال اجرا است؛ طرح «پنجشنبه‎ هاي افتتاح» و پويش «تدبير و اميد براي جهش توليد» است. اين حركت كه در سال جهش توليد و با دستورات صريح و پيگيري‌هاي مجدانه رئيس جمهور در نقاط مختلف كشور آغاز گرديده، در شرايطي انجام مي شود كه كمتر از يكسال به پايان دولت دوازدهم باقي است و گوياي عزم جدي دولت براي انجام پروژه‌هاي ملي با وجود تمامي سختي‌هايي است كه در مسير عملياتي شدن برنامه‌هاي دولت وجود دارد. 
معاونت ارتباطات و اطلاع رساني دفتر رئيس جمهور با انتشار دو مجلد با عنوان «تدبيرو اميد براي جهش توليد» گزارش جامعي از برنامه افتتاح طرح‌هاي بزرگ و مهم دولت در سال جهش توليد ارائه نموده است.
بر اساس اين گزارش، ۷۷۳ هزار و ۶۹۲ طرح در سال ۱۳۹۹ از سوي دولت افتتاح شده كه ۵۲۸ مورد آن از طرح‌هاي بزرگ ملي بوده است. افتتاح اين طرح‎ها منجر به اشتغالزايي براي بيش از  ۷۰۹ هزار نفر شده است. در ۵۸ برنامه از سلسله برنامه‌هاي «پنجشنبه ‎هاي افتتاح»، نزديك به ۷۷۴ هزار طرح كوچك، بزرگ و متوسط در حوزه‌هاي مختلفي همچون نفت، گازو پتروشيمي، زيربنايي، آب و برق، صنعت و معدن، راه و ساختمان، كشاورزي، بهداشت و درمان، خدمات، اكوسيستم دانش‌بنيان و گردشگري افتتاح شده است.
مجموع سرمايه گذاري انجام شده براي افتتاح اين پروژه‌ها حدود ۱,۲۰۰ هزار ميليارد تومان بوده و گستره جغرافيايي پويش جهش توليد، سراسر ايران بوده و همه استان‌هاي كشور شاهد افتتاح طرح‌هاي مهم در جريان اين پويش بوده‌اند. به عنوان مثال در استان محروم سيستان و بلوچستان، شاهد افتتاح بيش از ۸۰۰ پروژه با سرمايه‌گذاري بيش از ۴۳ هزار ميليارد تومان بوده‌ايم كه منجر به ايجاد بيش از ۶۰ هزار شغل شده است. در استان‌هاي بوشهر، هرمزگان، خوزستان، ايلام و ساير استان‌هاي كشور نيزهزاران ميليارد تومان براي افتتاح طرح‌هاي پويش جهش توليد سرمايه گذاري شده است.
در اين پويش، افزون بر افتتاح ۱۴ سد ملي، ۱۹ طرح آبرساني و ۱۴ تصفيه‌خانه فاضلاب، به ۱۶۵۰ روستا با جمعيت بيش از يك ميليون نفر آبرساني پايدار صورت گرفته و با افتتاح ابرپروژه پالايشگاه بيدبلند خليج فارس، آرزوي ديرين تبديل گاز مشعل به خوراك پالايشگاه به حقيقت پيوسته است. افتتاح پروژه خط لوله گوره-جاسك ديگر پروژه مهم افتتاح شده در پويش جهش توليد است. با افتتاح اين پروژه فوق راهبردي، براي اولين بار در تاريخ ايران، از هر دو سوي تنگه هرمز نفت صادر خواهيم كرد.
گفتني است در سال ۹۹ و در جريان پويش جهش توليد، بخش مهمي از پروژه بسيار مهم انتقال آب خليج فارس به فلات مركزي ايران نيز با هدف توسعه متوازن كشور و استفاده بهينه از منابع آبي در دسترس، به بهره برداري رسيد. راه آهن خواف- هرات ديگر طرح راهبردي كشور بود كه در سال گذشته افتتاح شد و گام بسيار مهمي براي توسعه مناسبات منطقه‌اي و توسعه زيرساخت‌هاي حمل‌ونقل ريلي با هدف گسترش مناسبات تجاري با همسايگان و ديگر شركاي اقتصادي كشور، به شمار مي‌رود.
اگرچه تحريم‎هاي گسترده آمريكا و فشار اقتصادي ناشي از كرونا، محدوديت‎هاي زيادي را پيش روي دولت و ملت ايران قرار داده، اما اين فشارها خللي در عزم و اراده دولت براي تحقق وعده‎ها و خدمت رساني به هم ميهنان ايجاد نكرده است.
براي مطالعه كتاب «تدبيرو اميد براي جهش توليد» كه گزارش جامعي از برنامه افتتاح طرح‌هاي بزرگ و مهم دولت در سال جهش توليد است به آدرس www.president.ir/bookدر پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري مراجعه نماييد.
اينفوگرافيك و نمودارهاي ذيل گزيده‎اي از محتواي اين كتاب است.
1400/7/1 11:33:12
برگزاري نشست تخصصي استان­هاي منطقه يك كشور در خصوص درخواست اعلام نظر در مورد دستورالعمل تطبيق سند آمايش استان­ها بصورت ويدئو كنفرانس در سازمان
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1009074 تعداد بازدید از صفحه 54 تعداد بازدید امروز صفحه 87
ارتباط با ما

آدرس: سمنان- ميدان معلم- بلوار معلم شرقي

كد پستي: 56548-35146

شماره پيام كوتاه: 10002333440700

تلفن ساختمان مركزي: 31261110

ايميل: mposemnan@mporg.ir

نظر سنجي
از كيفيت خدمات الكترونيك سازمان به چي ميزان رضايت داريد؟
تعداد کل نظرات: 8
خيلي خوب 787/5%
خوب 0%
معمولي 0%
بد 0%
خيلي بد 112/5%
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان سمنان ميباشد
Powered by Tetis PORTAL