J
I
K
A
B
20 مهر 1400 10:59:34
يكي از جهت‌گيري هاي اصلي بودجه سال ۱۴۰۱ ارتقاء نقش موثر استان ها در فرآيند توسعه و تقسيم كار ملي است
به گزارش مركز اطلاع رساني، روابط عمومي و امور بين الملل سازمان برنامه و بودجه اولين نشست هم انديشي استان ها در سال ۱۴۰۰ به رياست دكتر فروزانمهر معاون توسعه مديريت، امور مجلس و استان هاي سازمان برنامه و بودجه با روساي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان ها به صورت آنلاين برگزار شد و روساي مديريت و برنامه ريزي در استان نقطه نظرات كارشناسي خود را مطرح كردند.
معاون توسعه مديريت، امور مجلس و استان‌هاي سازمان برنامه و بودجه كشور با بيان اينكه جهت‌گيري‌ها دولت در تدوين لايحه بودجه ۱۴۰۱ بر حول چهار چرخش تحول آفرين خواهد بود اظهار داشتند:
رشد اقتصادي با تمركز بر ارتقاء بهره‌وري، عدالت محوري، ثبات اقتصادي و تغيير در ساختار بودجه و تامين مالي مي‌بايست روح حاكم بر فعاليت‌ها و اقدامات استان ها باشد و در اين خصوص سازمان برنامه و بودجه كشور بنا دارد با همكاري سازمان هاي استاني بر اساس تقسيم كار ملي در برش ‌دستگاهي، استاني و شهرستاني سهم هر يك از دستگاه‌ها، استان ها و شهرستان‌ها را همراه با اختيارات مناسب و منابع مورد نياز تعيين نمايد. به گونه‌اي كه متناسب با پتانسيل هر استان و ملاحظات آمايش سرزمين سهم ارزش افزوده هر يك از بخش‌ها و مناطق در سطح استاني و شهرستاني براي رسيدن به رشد اقتصادي هدف گذاري شود.
لذا ضرورت دارد شوراهاي برنامه‌ريزي و توسعه استان ها با رعايت اين ملاحظات حركت كنند و نهايت مساعي خود را بكار ببندند ايشان در ادامه با طرح اين مسئله كه مي‌بايست بودجه برنامه‌اي ملاك عمل قرار گيرد بر تهيه بودجه‌ريزي مبتني بر عملكرد دستگاه‌ها و همچنين توجه به ساير مولفه‌هاي اقتصاد كلان استان نظير ايجاد زنجيره‌هاي ارزش، تامين مالي و جذب سرمايه‌گذاري (داخلي- خارجي)، كاهش نرخ بيكاري و امثال آن اشاره داشته و گفتند شناسايي بخش‌هاي پيشران توسعه در استان‌ها و توجه به (Core Plan)ها يكي از الزامات اصلي اين اقدام خواهد بود.
وي با بيان چالش جدي عدم تعادل‌هاي منطقه‌اي و رشد غيرمتوازن بخش‌ها در ميان استان ها مطرح نمود: 
بايد ان شاء‌ا... در برنامه هفتم توسعه، مقدمات بازنگري در الگوي توسعه مناطق با توجه به اسناد بالادستي به خصوص آمايش سرزمين با تاكيد بر تغيير متدلوژي تدوين برنامه‌هاي توسعه استان‌ها از نظام صرف جامع به موضوعات خاص حركت نمود. كه دراين باره تصميم داريم تا تهيه برش استاني برنامه‌ها و احكام برنامه توسعه هفتم را از ابتداي شروع فرايند تدوين برنامه براساس شرح خدمات مشخص و CPM زمان‌بندي معين دنبال كنيم آنچه كه متاسفانه در برنامه ششم مغفول واقع شد.
فروزانمهر در با تاكيد به ضرورت انجام نظارت‌هاي برنامه‌اي و فني در استان ها فرمودند: ايجاد زيرساخت‌هاي اطلاعاتي به منظور ارزيابي مستمر و پايش شاخص‌هاي برنامه‌اي يكي از اولويت‌هاي كاري معاونت خواهد بود.
ايشان در قسمت ديگري از سخنان خود با اشاره به موضوعات درون سازماني مطرح كردند مي‌بايستي ارتباط ساختار سازمان‌هاي استان‌ها با امور بخشي در مركز باز تعريف شود. در حال حاضر تناسب منطقي بين ساختار سازمان‌هاي استاني با حجم ماموريت‌ها و وظايف وجود ندارد كه اميدوار هستم در اولين فرصت از طريق كارسنجي و زمان سنجي فعاليت‌ها و فرآيندها، سطوح سازمان و تشكيلات تفصيلي مناسب طراحي و تدوين شود.
معاون توسعه مديريت، امور مجلس و استان ها در خاتمه ضمن برشمردن ضرورت‌ها و اولويت‌هاي سازمان در چابك سازي، منعطف‌سازي و ارتقاء كارآيي سازمان به برنامه‌هاي خود در توانمندسازي نيروي انساني، تقويم آموزشي، مكانيزه كردن امور و اصلاح نظام پرداخت‌هاي درون سازمان بگونه‌اي كه منجر به ارتقاء بهره‌وري شود پرداختند. و ادامه دادند الگوهاي مبتني بر مديريت دانش مي‌تواند زمينه ارتقاء سطح خدمات را در سازمان فراهم كند كه اين مستلزم يك عزم جدي در بدنه كارشناسي سازمان مي‌باشد در ادامه مباحث، برخي از روساي سازمان‌هاي مديريت و برنامه‌ريزي استان ها به بيان ديدگاه هاي خود پرداختند كه پس از جمع‌بندي مقرر شد اين جلسات بطور مستمر برگزار شود جلسه راس ساعت ۱۲:۱۵ دقيقه با ذكر صلوات بر محمد آل محمد خاتمه يافت.
1401/3/3 14:4:28
برگزاري جلسه شوراي مسكن استان در سالن اجتماعات يادگار امام
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1098640 تعداد بازدید از صفحه 280 تعداد بازدید امروز صفحه 13
آدرس آی پی: 35.170.82.159
مرورگر: Unknown
ارتباط با ما

آدرس: سمنان- ميدان معلم- بلوار معلم شرقي

كد پستي: 56548-35146

شماره پيام كوتاه: 10002333440700

تلفن ساختمان مركزي: 31261110

ايميل: mposemnan@mporg.ir

نظر سنجي
از كيفيت خدمات الكترونيك سازمان به چي ميزان رضايت داريد؟
تعداد کل نظرات: 8
خيلي خوب 787/5%
خوب 0%
معمولي 0%
بد 0%
خيلي بد 112/5%
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان سمنان ميباشد
Powered by Tetis PORTAL