J
I
K
A
B
يكشنبه 22 تير 1399
27 شهريور 1398 14:22:16
ساعات كاري ادارات در دو هفته اول مهر شناور مي‌شود
سخنگوي دولت از شناور شدن ساعات كار ادارات مختلف در دو هفته اول مهر خبر داد و گفت: به استانداري ها و وزارت كشور اختيار داده شد كه براي سهولت كار والدين تا تثبيت نقل و انتقال دانش آموزان به مدارس، ساعات كاري را شناور كنند.
علي ربيعي در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بر اساس گزارشي كه هيات وزيران ارائه كرد، در سه ماهه اول رشد سرمايه و توليد اقتصادي بدون نفت مثبت شده است، بخش كشاورزي رشد ۶.۵ درصد داشته است و اين بسيار خوب است زيرا در سه ماهه آخر سال گذشته سه واحد منفي بوده و الان با رشد ۶.۵ درصدي به ۹.۵ درصد رسيده است.

وي افزود: صنعت و معدن هم از رشد منفي خارج شده و اكنون در حالت صفر است، و اين كه از رشد منفي ۹ واحدي در اين حوزه، اكنون به صفر رسيده است كه اين علامت بسيار خوبي در رشد اقتصادي بدون نفت است.

ربيعي تصميم امروز هيات دولت براي ارائه تسهيلات در حوزه بانك مسكن خبر داد و گفت: ۳۰۰ ميليون يورو از محل منابع صندوق توسعه ملي در اختيار بانك مسكن قرار مي گيرد تا با ارائه تسهيلات به وزارت راه مسكن و شهرسازي براي جاده و اتصال ريل چابهار به شبكه ملي راه آهن كشور آن را هزينه كند؛  بر مبناي پيش بيني دولت، اين اقدام اشتغال مناسبي را در منطقه ايجاد مي كند و حمل و نقل و اشتغال را در جنوب استان سيستان و بلوچستان رونق بخشد.

سخنگوي دولت همچنين از لغو رواديد يكطرفه دائم با كشور عمان خبر داد و افزود: اتخاذ اين تصميم از سوي دولت به منظور جذب سرمايه گذاري خارجي صورت صورت گرفت؛   اگر چه اين تصميم باعث جذب گردشگري و رونق اين حوزه نيز مي شود.

وي گفت: بر اساس تصميم امروز هيات دولت براي استان هاي مرزي و محروم؛ منطقه ويژه «سرخس» و» دوغارون» به منطقه آزاد تبديل مي شود؛ ۵۰۰ ميليون دلار صادرات كشور از اين مرزها صورت مي گيرد، دو مرز تركمنستان و افغانستان را شامل مي شود و برخي از اين مرزها با هرات فاصله زيادي ندارد؛ اين تصميم خواست مردم منطقه بوده و  در فقرزدايي، اشتغال منطقه و رونق صاردات و ترانزيت بسيار تاثير گذار است.

ربيعي همچنين ساماندهي شهرك هاي صنعتي شرق تهران  خبر داد و گفت: گزارش هايي از آلايندگي و آلودگي محيط زيست از اين منطقه به دولت ارائه شده بود و به همين دليل نيز در كميسيون زيربنايي دولت تصميم گرفته شد كه چند دستگاه با هدف كاهش آلايندگي و آلودگي هاي محيط زيست و تعيين تكليف صنايع شكل گرفته  در اين منطقه متولي ساماندهي  شوند؛ صنايع آلاينده و مزاحم از آن منطقه خارج مي شوند و بقيه صنايع بدون آلايندگي تثبيت خواهند شد.

وي افزود: شناور شدن ساعات كار ادارات به مناسبت اول مهر و بازگشايي مدارس در هيات دولت بررسي شد؛ بر اساس اين تصميم به منظور تثبيت نقل و انتقال فرزندان به مدارس؛ اين اختيار به وزارت كشور و استانداري ها داده شد كه  با هماهنگي ساير دستگاه ها، دو هفته ساعات كار ادارات براي والدين شناور كنند.

وي در بخشي از سخنانش گفت: ميزان خريدهاي ايران و صادرات به اين كشور سامان بيشتري پيدا كرده است همچنين درصدد هستيم تعاملات دوجانبه خود را با  تركيه افزايش دهيم. اميدواريم دولت تركيه هم در آينده نه چندان دور شرايطي را براي نظام بانكي فراهم كند تا بتوانيم تعاملات بيشتري داشته باشيم. تمايل ما بر اين است كه شركت‌هاي بيشتري از ايران بتوانند در آنجا مستقر شوند اما اين منوط بر اين است كه كشور تركيه شرايط را فراهم كند.
وي افزود: درباره سوريه هم بر اساس گزارشي كه رئيس جمهور داد بحث هاي صورت گرفته بين سه كشور مقدمات و بحث‌هاي قانون اساسي بوده اما پيچيدگي‌هاي زيادي دارد و بايد تمهيدات لازم انديشيده شود. درباره خروج آمريكا اتفاق نظر وجود دارد و اين از نكات مهمي است كه در اين اجلاس مورد بحث قرار گرفت و خوشبختانه نشست موفقي بوده است.
سخنگوي دولت درباره حذف يارانه دهك‌هاي پردرآمد گفت: تصميم اتخاذ شده در حد صدك است و بيش از ۷۰۰ هزار نفر را مشمول مي شود. افرادي كه درآمد آنها در سال بالاي ميليارد بوده است و اين تصميم بر اساس مجموع هزينه هاي آنها به اضافه شاخص خودرو، شاخص مسكن و ساير شاخص ها صورت گرفته، يك بعدي نبوده و هزينه خانوار هم در نظر گرفته شده است. اين موضوع با طمانيه و آرام حركت خواهد كرد ولي قطعاً طبقات متوسط و پايين را مشمول نخواهد شد.
 ربيعي با تاكيد بر اينكه عدد ۳۰ ميليون نفر حذف شده عددي درستي نيست، گفت: اجراي تصميم مجلس زمينه هاي اقتصادي و اجتماعي مي خواهد كه ما آن را مهيا نمي بينيم ولي ثروتمندان شناسايي مي شوند و در ماه بعدهم اين موضوع ادامه خواهد داشت.
سخنگوي دولت گفت: حذف يارانه ثروتمندان شروع شده است از اول مهر اين اقدام صورت مي‌گيرد اما طبقات متوسط ما مطمئن باشند تصميم غلطي نخواهيم گرفت كه تاثيري در درآمد آنها داشته باشد؛ پايگاه اطلاعات ايرانيان خوشبختانه بسيار دقيق شده و همين كه اين تصميمات روي صدك رفته و آرام آرام ادامه پيدا مي كند نشان از دقت كار است.

درباره سفر رئيس جمهوري به نيويورك فردا تصميم گيري مي شود

سخنگوي دولت درمورد سفر رئيس جمهوري به نيويورك براي حضور در سازمان ملل متحد گفت: در اين زمينه فردا تصميم گيري نهايي اتخاذ خواهد شد.
ربيعي درباره سفر هيئت طالبان و مذاكره با ايران هم گفت: تا مذاكرات به اتمام نرسيده صحبتي نخواهد شد اما آن چه براي ايران مهم است جلوگيري از برادر كشي است. امنيت افغانستان براي ما مهم بوده و اگر بتوانيم افراطي‌گري را در منطقه كاهش دهيم به نفع صلح و امنيت منطقه است. مهمتر از همه جلوگيري از حضور ايالات متحده آمريكا و متحدانش در منطقه و بمباران هاي آنهاست كه بايد بهانه حضور آن ها را كاهش دهيم.
سخنگوي دولت با اشاره به اينكه از گفتگو با هر گروهي كه بتواند و آرامش منطقه و به ويژه كشور افغانستان كمك كند دريغ نخواهيم كرد؛ افزود: از ظرفيت هاي خود براي ايجاد آرامش استفاده خواهيم كرد اين قطعا به نفع دولت و ملت افغانستان است و ما در اين موضوع ترديدي نداريم.
وي ادامه داد: ما معتقديم درحالي كه در يمن مدرسه، بيمارستان و مردم باران مي شود جريان داخلي يمن قدرتي پيدا كرده كه واكنش نشان مي دهد معمولاً به جاي آن كه به ريشه ها و يمني كه پنج سال زيره بمباران بوده، پرداخته شود كه مردم اين كشور بيكار نخواهند نشست، در پي اين هستند كه بدانند پشت اين موضوع چه كسي بوده است؟ اين سنت ديرين فرافكني و مثل ضرب المثل معروف ما يعني سياست دايي جان ناپلئوني است كه به ماهيت موضوع نگاه نمي‌شود؛ به مردم سركوب شده توجهي نمي شود اما افراد دانشمندي كه در آنجا رشد مي‌كنند مي‌توانند اين حملات را شكل دهند.

سخنگوي دولت درباره موافقت آمريكا با ايجاد خط اعتباري ۱۵ ميليارد دلاري براي ايران گفت: خبري به علاوه بر انچه كه من دوشنبه گفتم ندارم، بايد ديد كه اروپا و امريكا به چه توافقي مي رسند.

ربيعي گفت: آمريكا بر اساس سياست ديرين خود به دنبال پشت پرده و عقب اين موضوع مي‌گردد اما معتقد هستيم كه اگر عمليات عليه يمني‌ها صورت نگيرد ما مي‌توانيم با همه سازمانهاي بين المللي براي آرامش يمن همكاري مي‌كنيم اما اين آرامش بايد دوطرفه باشد.
ربيعي در رابطه با توقيف اموال ايران گفت: در زمينه واكنش به توقيف اموال ايران توسط كانادا اطلاع چنداني ندارم اما قطعا اين اقدام بدون واكنش نخواهند بود.
وي همچنين شايعات مطرح شده در فضاي مجازي مبني بر احتمال جابجايي سه وزير در كابينه دولت را نيز تكذيب كرد.

حقوق هاي نجومي پس گرفته شده است
ربيعي گفت: بر اساس رصد و بررسي هاي كه مي كنيم از نظر ما ديگر به كسي حقوق نجومي پرداخت نمي شود، اگر در كادر اداري برخي شركت ها اين نوع حقوق ها پرداخت مي شود، حتما تخلف است.
سخنگوي دولت با بيان اين كه ديوان محاسبات نسبت به حقوق‌هاي نجومي به شدت حساسيت داشته و نظارت كامل نيز دارد گفت: به افرادي هم كه حقوق نجومي پرداخت شده بود، از آنها پس گرفته شده است.

وي همچنين درباره تعديل نيرو در برخي بانك هاي خصوصي نيز گفت: بانك هاي نيروهاي مسلح اكنون تحت نظر بانك سپه آمده اند، البته برخي از بانك‌ها مانند انصار وظايف آنها كه از بين نرفته است، نبايد به اين شايعات توجه كنند و چون وظايف آنها همچنان وجود دارد نيازي به تعديل نيرو نيست، اين سياست كلي است، مگر آنكه مديرعاملي بخواهد براي تعداد خاصي از نيروهاي خود تصميمي بگيرد، اما بنا اين نبوده است.

Powered by Tetis PORTAL