J
I
K
A
B
يكشنبه 30 شهريور 1399
1 مهر 1398 12:22:44
طرح ابتكار صلح هرمز به دنبال صلح بلندمدت در منطقه است
رئيس جمهوري با بيان اينكه ايران به دنبال صلح بلندمدت در منطقه است، گفت: طرح ابتكار صلح هرمز درباره يك همكاري دسته جمعي درون منطقه خليج فارس است و مي‌خواهيم همه كشورهاي منطقه در اين طرح حضور داشته باشند.
به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني روز دوشنبه پيش از عزيمت به نيويورك براي شركت در مجمع عمومي سازمان ملل افزود: مجمع عمومي سازمان ملل سالانه برگزار مي شود و امسال هفتادومين چهارمين اجلاس است فرصت مناسبي است كه نظرات ملت‌ها و از جمله ملت بزرگ ايران در آنجا بيان شود و توضيح داده شود.
وي اضافه كرد: اين اجلاس فرصت مناسبي است تا اقدامات غيرمنصفانه و ظالمانه اي كه امروز نسبت به ملت ايران روا داشته مي شود و همچنين مسايل سخت و پيچيده اي كه امروز منطقه ما با آن مواجه است براي مردم و كشورهاي جهان توضيح داده شود.

رئيس جمهوري با تاكيد بر اين كه امسال سفر به نيويورك از اهميت ويژه اي برخوردار است، گفت:  احساس ما اين بود كه آمريكايي‌ها خيلي تمايل ندارند هيات هاي ايراني در سازمان ملل رفت و آمد كنند، مصاحبه كنند و در رده‌هاي مختلف حضور داشته باشند،   دليل آن را بايد آمريكايي ها توضيح دهند يا از بيان حق مي ترسند چون حق برايشان خيلي تلخ است و يا دلايلي دارند كه مي‌خواهند در افكار عمومي مردم خود تاثيرگذاشته نشود.

رئيس جمهوري تاكيد كرد: وقتي آمريكايي‌ها تمايل ندارند كه ما در سازمان ملل حضور داشته باشيم ما بايد اصرار داشته باشيم كه حتما اين سفر را برويم. اگر آنها خيلي مايل بودند مي گفتند كه آنها هم تمايل دارند بنابراين معلوم است كه خيلي مهم نيست. اين كه آنها تمايل ندارند دليل بر اين است كه ضروري است كه در سطوح مختلف به سازمان ملل برويم و حرف بزنيم چون ما داراي منطق و استدلال كافي هستيم و دشمنان ما دلايل كافي را در اختيار ندارند.

 تحريم‌هاي دوباره آمريكا نشانه استيصال اين كشور است

روحاني گفت: در شرايطي به سازمان ملل مي رويم كه آمريكايي‌ها تحريم ظالمانه خود را نسبت به ملت ايران به حدي رساندند كه خودشان اعتراف مي‌كنند كه  چيزي باقي نمانده كه ما تحريم كنيم يعني هركاري مي‌خواستيم انجام داديم.
وي ادامه داد: اخيرا مجبور شدند از نو شروع كنند مانند نواري كه تمام مي شود دوباره از اول مي گذارند، تحريم تمام شده است و دوباره از نو شروع كردند همان هايي را كه قبلا تحريم كردند دوباره تحريم مي كنند كه  اين به معناي استيصال كامل آمريكا است.
رئيس دولت تدبير و اميد اضافه كرد: مشخص است اين تحريم و فشار حداكثري نتوانست كاري را انجام دهد و ملت ما در اين يكسال و نيم ايستادگي و مقاومت كردند و روال حركت اقتصادي در چند ماه اخير  از ماه‌هاي پيش مقداري بهتر شده است نشان اين است كه ما توان مقابله كافي با تحريم‌ها را داريم.
رئيس جمهوي با تاكيد بر اين كه در هفته‌هاي اخير مسائل منطقه هم حاد شده است، گفت: به غير از مسايل تحريم، مسايل منطقه حاد شده است، برخوردها و نگراني‌هايي است كه ريشه اين نگراني‌ها مشخص است كه از كجا است. اما حادثه كه رخ مي‌دهد و اتهاماتي كه مي زنند پيدا است كه آمريكايي‌ها در اين منطقه دنبال اهداف ديگري هستند.
روحاني با بيان اين كه وزير خارجه آمريكا به طور مداوم حرف‌هاي بي‌منطق مي‌زند، افزود: متاسفانه اين وزير خارجه تا حالا نديدم كه منطقي حرف بزند كه از عجايب تاريخ است كه يك وزيرخارجه هميشه حرف‌هاي ناصحيح و نادرست مي‌زند.  
وي ادامه داد: در مسائل منطقه بيش از آنچه كه در مسئله آرامكو خسارت وارد شده است، دارند تبليغ مي كنند و خسارت‌هايي كه ممكن است در دو هفته جبران كرد مي‌گويند در يك ماه هم نمي شود جبران كرد. دليل آن اين است كه آمريكا مي‌خواهد اين منطقه را به طور كامل تصاحب كند. البته الان مي گويند مي خواهيم ما سيستم‌هاي پدافندي بياوريم.  
رئيس جمهوري يادآور شد: پيدا است كه مي‌خواهند كل نفت مناطق شرقي عربستان را  به طور كامل در مشت خود قرار دهند. اين دعوا البته مربوط به ما نيست، دعواي آمريكا با چين و ديگران است كه از اين فرصت سوءاستفاده مي كنند.  
وي گفت: اين كه با عربستان قرارداد بستند كه ميلياردها دلار سيستم‌هاي پدافندي در اين منطقه بياورند مشخص است كه آمريكايي‌ها دنبال اهداف ديگري هستند و همه اين سرصداها يك بهانه براي حضور بيشتر آنها در اين منطقه است.

 طرح ايران براي همكاري دسته جمعي درون منطقه خليج فارس است

روحاني در بخش ديگري از سخنانش گفت:‌ما در اين اجلاس طرحي براي امنيت منطقه ارائه خواهيم كرد، اين طرح درباره يك همكاري دسته جمعي درون منطقه خليج فارس است ما مي‌خواهيم همه كشورهاي منطقه در اين طرح حضور داشته باشند البته اين طرحي كه در سازمان ملل باز خواهد شد تنها امنيتي نيست، بلكه اقتصادي و ساير مسائل نيز هست، اما در راستاي مسائل امنيتي است.

وي افزود: نام اين طرح ابتكار صلح هرمز است چون حرف هاي اولش كه اچ، او و پي و اي است با هم تركيب مي شود و نامش اميد مي شود از اين رو اين ائتلاف به نام ائتلاف اميد نامگذاري شده است و همه كشورهاي  ساحلي خليج فارس و منطقه هرمز در اين ائتلاف دعوت مي‌شوند تا امنيت منطقه را تضمين كنيم.

رئيس جمهوري ادامه داد: به دليل  اين كه هنوز اين طرح باز نشده عكس العمل ها مشخص نشده، البته آمريكايي‌ها در عكس العمل اول گفتند مي‌خواهند ببينند اين طرح چيست و ابعاد آن را بررسي كنند، بنابراين طرح ما كه ارائه خواهد شد، طرح عنوان ابتكار صلح هرمز است.

 ايران به دنبال صلح بلندمدت در منطقه است
 

روحاني تاكيد كرد: انشاءالله اميدواريم اين طرح را بتوانيم باز كنيم و به دنيا اعلام كنيم ايران به دنبال صلح بلندمدت در منطقه است و آمادگي دارد در يك مجمع گفت وگو با حضور سازمان ملل حضور يابد.

وي اظهار داشت: ما معتقديم راه حل منطقه از درون منطقه خواهد بود آن‌هايي كه از بيرون منطقه مي آيند هيچ وقت نمي‌توانند صلح و امنيت را بياورند كما اين كه ديديم آمريكايي‌ها در اين مدت از سال ۲۰۰۱ تا امروز در منطقه هستند هر روز لشكركشي كردند و هيچ كجا هم نتوانستند يك امنيتي را به وجود آورند، البته مساله ۱+۴ و مسائل مربوط به هسته اي و موضوعي كه تحت عنوان كاهش تعهدات ايران است و منطقي را براي اين كار داريم را تشريح خواهيم كرد.

رئيس جمهوري گفت: در سطح وزرا اجلاس ۱+۴ در نيويورك برگزار مي شود و من بسيار خوشحالم براي اولين بار در تاريخ تخاصم ايران و آمريكا در يك سال و نيم اخير به نقطه اي رسيديم كه آمريكا از لحاظ سياسي منزوي شده است و هيچ كشوري (به جز دو سه كشور كوچك از اذناب آمريكا) آمريكا را محكوم مي‌كنند اكثريت قاطع كشورهاي جهان كار آمريكا را محكوم مي‌كنند، در همين حادثه آرامكو تمام افكار آزاد جهان تجاوز به يمن را محكوم كردند.

حادثه آرامكو محصول تجاوز عربستان، امارات، رژيم صهيونيستي و آمريكا به يمن است

وي اضافه كرد: آرامكو محصول تجاوز عربستان و امارات و رژيم صهيونيستي و آمريكا به يمن است، اگر تجاوز نكنند آن ها جواب نمي دهند وقتي تجاوز مي كنند آن ها جواب مي دهند برايشان سنگين است، ظلم و ستمي كه خودشان مي كنند برايشان توجيه دارد، بنابراين در اين طرح به دنبال اين هستيم كه كاهش تعهدات را تبيين كنيم چون در مساله كاهش تعهدات آمريكا نه در آژانس و نه در جاي ديگر موفق نشده است.

روحاين با بيان اين كه‌آمريكا به رفتن به آژانس سوراخ دعا را گم كرده است، گفت:  اين موضوع به شوراي حكام ربط ندارد و شما اشتباهي به اينجا آمده‌ايد و اگر مي‌خواهي شكايتي بكني برو ۱+۵ تشكيل بده و آنجا حرف بزن. ‌تا امروز اينها نتوانستند كاري انجام دهند و ضرورت دارد كه ما اين مسائل را در آنجا توضيح بدهيم.

 در مدت سه روز با سران ۱۵ كشور ملاقات داريم

رئيس جمهوري  ملاقات با سران كشورها را از ديگر برنامه هاي خود در اين سفر عنوان كرد و گفت:‌ آن مقداري كه من در برنامه ديدم، ۱۵ نفر از سران كشورها ظرف ۳ روزي كه ما در آنجا هستيم با آنها ملاقات داريم علاوه بر چند مصاحبه مطبوعاتي و چند نشست با مديران مسئول رسانه‌ها و همچنين با فرهيختگان و صاحبنظران آمريكا خواهيم داشت. همچنين به طور معمول در سخنراني كه در سازمان ملل متحد داريم، مواضع اصولي‌مان را براي دنيا تبيين خواهيم كرد.  
روحاني اظهار داشت:‌ اميدواريم اين سفر مايه خير و بركت براي ملت بزرگ ما باشد آن هم در اين روزهايي كه عيد علم و دانش يعني اول ماه مهر است، هفته دفاع مقدس، هفته مقاومت است و ماه سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) است انشاءالله همه ما بتوانيم پيرو راه آن بزرگوار باشيم.

Powered by Tetis PORTAL