J
I
K
A
B
يكشنبه 22 تير 1399
3 آذر 1398 12:1:2
يارانه معيشتي ۶۰ ميليون نفر واريز شد
رئيس سازمان برنامه و بودجه: حمايت معيشتي را كمتر از ۱۰ روز به حساب مردم واريز نموديم.
محمدباقر نوبخت معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه با حضور در برنامه نگاه يك شبكه اول سيما افزود: همانطور كه پيشتر هم اعلام كرده بوديم، مبالغ حاصله از فروش و صادرات بنزين در سه مرحله به حساب ۶۰ ميليون نفر تحت ۱۸ ميليون خانوار واريز خواهد شد و امشب مرحله سوم اين اتفاق انجام مي‌پذيرد.
وي ادامه داد: طرح واريز يارانه سوخت (بنزين) براي ۶۰ ميليون نفر (۱۸ ميليون خانوار) بود، اما با تاكيد آقاي رئيس جمهور قرار شد هر كسي كه از ۶۰ ميليون تا حدود ۸۴ ميليون جمعيت كشور متقاضي دريافت اين يارانه بنزين باشند با توجه به ساز و كار تعريف شده از سوي متولي اين امر يعني وزارت كار، تعاون و رفاه اجتماعي مي‌توانند به صورت سامانه‌اي و غير حضوري درخواست خود را اعلام كنند پس از بررسي‌ها و كمتر از يك ماه نتيجه به سازمان برنامه و بودجه اعلام مي‌شود و واجدين شرايط مشمول دريافت يارانه خواهند بود.
رئيس سازمان برنامه و بودجه تصريح كرد: براي آن دسته افرادي كه پس از بررسي مجدد مشمول دريافت يارانه بنزين مي‌شوند در ماه آينده دو نوبت واريز صورت مي‌پذيرد تا با دريافت كنندگان قبلي در يك سطح قرار بگيرند.
نوبخت گفت: در نظر داريم براي ايجاد نظم در پرداخت‌هاي يارانه‌اي و حقوق به مردم، ماه را به سه بخش تقسيم و در ۱۰ روز اول يارانه‌هاي حمايتي معيشتي را پرداخت كنيم، ۲۰ هر ماه يارانه‌هاي هدفمندي را پرداخت كنيم و حقوق‌ها را هم ۲۸ هر ماه بپردازيم البته زمان دقيق پرداخت‌ها به مردم اعلام خواهد شد.
وي با بيان اينكه به حمدالله تورم كاهش يافته است ادامه داد: اين جمله بدان معنا است كه روند افزايش تورم كند و آهسته شده است.
رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: اگر درآمد دولت از محل آزاد سازي نرخ سوخت بيشتر از ۳۱ هزار ميليارد تومان شد بدون آنكه ريالي از آن به بودجه وارد شود مستقيم به حساب مردم واريز خواهد شد.
دكتر نوبخت با بيان اينكه مصرف روزانه بنزين در كشور حدود ۸۹ ميليون ليتر است افزود: حدود ۶۳ ميليون ليتر روزانه به صورت سهميه‌اي با نرخ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه مي‌گردد آنچه باقي مي‌ماند و با نرخ ۳ هزار تومان آزاد عرضه مي‌شود ۲۵ ميليون ليتر مي‌باشد كه با اجراي طرح سوخت يارانه‌اي مي‌توانيم روزانه ۶ ميليون ليتر صرفه جويي كنيم.
وي تصريح كرد: در حال حاضر مصرف بنزين در كشور به صورت تصاعدي رو به افزايش است در سال ۹۵ مصرف روزانه بنزين ۷۴ ميليون ليتر بود كه در سال ۹۶ به ۷۷ ميليون ليتر افزايش يافت، سال ۹۷ هم به ۸۸ ميليون ليتر و امسال هم به بيش از ۹۰ ميليون ليتر رسيده است پيش بيني مي‌شود اين رقم تا پايان سال به ۹۶ ميليون ليتر هم برسد.
رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: مردم بايد بدانند كه انگيزه دولت از اجراي طرح بنزين يارانه اي، جبران كسري بودجه نبود، زيرا آقاي روحاني به اين شرط طرح را پذيرفت كه ريالي از درآمد طرح به بودجه واريز نشود.
وي ادامه داد: اگر با همين روند افزايش مصرف روزانه بنزين پيش برويم سال ۱۴۰۰ به وارد كننده بنزين تبديل مي‌شويم تا آن زمان هم كه ديگر دولت فعلي به انتهاي خود رسيده است، اما دولت بعدي هم برادران ما هستند و نبايد كار را برايشان دشوار سازيم.
دكتر نوبخت ادامه داد: دشمن خبيث ما (آمريكا) بعد از سال ۱۴۰۰ اجازه واردات بنزين به ما نمي‌دهد تصور كنيد اگر دشمنان ما به همين شدت كه گوشت و دارو را تحريم كرده اند بنزين را هم تحريم مي‌كردند چه اتفاقي رخ مي‌داد.
رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: ما اگر بنزين را ۵۰ سنت بفروشيم درآمد حاصله را به حساب مردم واريز مي‌كنيم، ولي ديگر وارد كننده نخواهيم بود به اين ترتيب كشور را هم از عوارض واردات بنزين نجات داده ايم.
وي افزود: آنچه كه در راستاي افزايش نرخ سوخت در كشور عملي شد اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها بود در ضمن به قدر كافي هم رسانه‌ها از جمله رسانه ملي از ضرورت و چگونگي افزايش نرخ بنزين صحبت كردند ضمناَ اين طرح دوباره در برنامه ششم توسعه تكرار شد و طي آن نمايندگان مردم به دولت اجازه دادند قانون هدفمندي در سال‌هاي برنامه ششم توسعه اجرايي كند.
گفتني است نمايندگان طبق قانون هدفمندي يارانه‌ها اجازه افزايش ديگر حامل‌هاي انرژي مانند برق و آب و ... را هم داده اند ما فعلا اين قانون را در قيمت بنزين اعمال كرده ايم.
دكتر نوبخت گفت: دولت آقاي روحاني در دو نوبت و در سال‌هاي ۹۳ و ۹۴ افزايش قيمت‌ها را انجام داد دولت قبل نرخ بنزين را از ۱۰۰ تومان به ۴۰۰ تومان و دولت ما اين رقم را يكبار به ۷۰۰ و سپس به ۱۰۰۰ تومان افزايش داد.
رئيس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: وقتي دولت قبلي نرخ بنزين را از ۱۰۰ به ۴۰۰ تومان رساند حدود ۳۰ هزار ميليارد تومان درآمد نصيب دولت كرد كه بايد در سيستم هدفمندي يارانه‌ها توزيع مي‌نمود، اما طبق قانون ۵۰ درصد اين رقم مي‌بايست ميان مردم توزيع شود، ۳۰ درصد به كار و اشتغال اختصاص يابد و ۲۰ درصد هم نصيب خزانه دولت گردد، اما دولت نهم و دهم هر سال ۱۲ هزار ميليارد تومان از خزانه دولت برداشت كرد و به اين ۳۰ هزار ميليارد تومان افزود و حدود ۴۲ هزار ميليارد تومان به عنوان يارانه ميان مردم تقسيم كرد به اين ترتيب ما هم فكر كرديم بايد سالانه ۱۲ هزار ميليارد تومان از خزانه دولت برداريم و به مردم بدهيم.
وي افزود: دولت ۱۱ و ۱۲، براي بحث يارانه ها، عمده تمركز خود را بر روي خانواده‌هاي تحت پوشش كميته امداد و بهزيستي قرار داد و حتي سعي كرد كه يارانه اين دهك از جامعه را افزايش دهد.
دكتر نوبخت تصريح كرد: پس از دومين مرحله افزايش نرخ بنزين به ۱۰۰۰ تومان در سال ۹۵، مجلس در سال ۹۶ اجازه افزايش دوباره را به دولت نداد سال ۹۷ هم وضع و اوضاع واردات و صادرات و تامين كالا‌هاي ضروري با مشكلات و ناهماهنگي‌هايي همراه بود، چنين شد كه امسال را براي اصلاح قيمت مناسب ديديم.
اگر به يكديگر رحم كنيم مشكلات حل مي شود
رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: اگر در كشورمان به يكديگر رحم كنيم ديگر نيازي نيست بالا سر هر فرد يك مامور و بازرس قرار دهيم.
 محمدباقر نوبخت  افزود: در كشورمان به اندازه كافي ظرفيت و توان نظارتي وجود دارد، دولت هم به قدر كافي براي جلوگيري از تورم و افزايش قيمت‌ها اراده منسجم دارد.
وي ادامه داد: برخي معتقدند دولت با اجراي فلان كار مي‌خواهد كسري بودجه خود را جبران كند، حقيقت اين است كه دولت هيچ نيازي به ريالي ندارد و رقمي عايد دولت نمي‌شود و هر آنچه هست به مردم بر مي‌گرداند حال چه در طرح‌هاي عمراني‏، چه طرح‌هاي توليدي يا حقوق و درآمد‌هاي كارمندي، يكي از عوامل موثر بر افزايش حقوق و دستمزد كارمندان افزايش درآمد دولت از طريق ماليات است.
رئيس سازمان برنامه و بودجه با بيان اينكه از ابتداي سال تاكنون ۲۹ هزار ميليارد تومان از بودجه صرف طرح‌هاي عمراني شده است افزود: اگر درآمد دولت از ماليات بيشتر مي‌شد مي‌توانست ارقام بالاتري را به بخش‌هاي عمراني و آباداني كشور اختصاص دهد تا افراد بيشتري مشغول به كار و اشتغال شوند پس يكي از درآمد‌هاي سالم دولت، ماليات است.
دكتر نوبخت با بيان اينكه تا پايان سال امسال كسري بودجه نخواهيم داشت عنوان كرد: امروز پيش نويس بودجه سال ۹۹ را تقديم دولت كرديم.
وي با اشاره به اوضاع ارز و ثبات بازار افزود: با توجه به همت دوستان ما در بانك مركزي اميد مي‌رود كه باز هم بتوان نرخ ارز را كنترل و ثبات بازار ارز را حفظ نمود خوشبختانه از حيث ارزي وضع خوبي داريم.
رئيس سازمان برنامه و بودجه تصريح كرد‌: آنچه گفته شد كه قرار است با تك نرخي كردن ارز، رقم ارز ۴ هزار و ۲۰۰ توماني را بالا ببريم صحت ندارد، آقاي رئيس جمهور دستور داد كه سال آينده هم همه اقلام اساسي كشور با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ توماني وارد گردد.

Powered by Tetis PORTAL