J
I
K
A
B
يكشنبه 22 تير 1399
21 خرداد 1398 8:31:48
روحاني: اروپا بايد به تعهدات خود در برجام عمل كند

رييس جمهوري با بيان اينكه خروج آمريكا از برجام جز تاثيرات منفي در تعامل كشورها و امنيت منطقه حاصلي نداشته است، گفت: اروپا بايد برابر تروريسم اقتصادي آمريكا عليه ملت ايران ايستادگي و به تعهدات خود در برجام عمل كند.


به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني عصر روز دوشنبه در ديدار «هايكو ماس» وزير امور خارجه آلمان با اشاره به روابط دوستانه، صميمانه و تاريخي ايران و آلمان، گفت: اراده جمهوري اسلامي ايران بر توسعه روابط سياسي و اقتصادي با كشورهاي اتحاديه اروپا به ويژه آلمان است.

 

رييس جمهوري با اشاره به اينكه خروج آمريكا از برجام جز تأثيرات منفي در تعامل كشورها و امنيت منطقه حاصلي نداشته است، تاكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران هرگز با اعمال تحريم و فشار در بن‌بست قرار نگرفته و نخواهد گرفت و اگر كشورهاي اروپايي، معتقدند كه برجام به نفع مناسبات ايران و اتحاديه اروپا و توسعه صلح، ثبات و امنيت منطقه است؛ بايد سريعتر براي حفظ آن تلاش كرده و اقدامات عملي و جدي داشته باشند.

 

روحاني با اشاره به تلاش‌هاي ايران براي برقراري ثبات و مبارزه با تروريسم در منطقه و بويژه افغانستان، عراق و سوريه، اظهار داشت: ايران همواره در توسعه و تقويت ثبات و امنيت منطقه، تأثيرگذار بوده و نقش‌آفريني مثبتي داشته و امنيت امروز منطقه مرهون تلاش‌هاي ايران است.

 

 

رييس جمهوري با بيان اينكه توسعه ثبات و امنيت در منطقه يكي از آثار برجام به عنوان توافقي است كه پس از ۱۲ سال تلاش، كوشش و مذاكرات متعدد، حاصل شده، خاطر نشان كرد: آمريكا با خروج يكجانبه از برجام توافقات ۷ كشور مذاكره‌كننده و قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل را زير پا گذاشت و اقدامات تروريستي را در منطقه آغاز كرد، اما متأسفانه در اين راستا شاهد عكس‌العمل مسوولانه و مناسبي از سوي اروپا در قبال آمريكا نبوديم.

 

روحاني افزود: آمريكا با تحريم هاي ظالمانه در مسير تروريسم اقتصادي حركت مي‌كند و بخصوص معتقديم كه بايد در برابر كساني كه دارو و غذا را به روي مردم مي‌بندند، ايستادگي كنيم.

 

رييس جمهوري با اشاره به وعده‌هاي صريح سران سه كشور اروپايي در يكسال گذشته مبني بر پايبندي بر تعهد خود و تلاش براي انجام اقداماتي در راستاي جبران خروج آمريكا از برجام در مهلت مقرر تعيين شده، گفت: در طول يكسال گذشته عليرغم مواضع نسبتاً مناسب سياسي، در مقام عمل شاهد هيچ اقدام جدي از سوي اروپا، نبوديم و اكنون بايد به گونه‌اي تصميم‌گيري و اقدام كنيم كه به نفع ما، شما و همه كشورها و منطقه باشد.

 

روحاني تصريح كرد: جنگي كه آمريكا يك سال است عليه ايران آغاز كرده، هرگز به نفع هيچكس نخواهد بود و ملت ايران هم در اين مدت ثابت كرده كه در برابر فشارها و زورگويي‌ها مقاومت خواهد كرد.

 

رييس جمهوري با بيان اينكه ايران عليرغم آنكه مي‌توانست پس از خروج آمريكا از برجام براساس ماده ۳۶ اين توافق عكس‌العمل نشان دهد، اما يكسال صبر كرد، گفت: از اروپا انتظار داريم تا در برابر تروريسم اقتصادي آمريكا عليه ملت ايران ايستادگي و مقاومت كرده و به تعهدات خود در برجام عمل كند.

 

روحاني با بيان اينكه اقدام آمريكا در جلوگيري از واردات مواد غذايي و دارويي به ايران براي اعمال فشار بر مردم و در راستاي تصميم آنها براي ايجاد ناامني در منطقه است، تأكيد كرد: امنيت منطقه هرگز با اعمال فشار و تحريم ملت ايران حاصل نخواهد شد.

 

رييس جمهوري افزود: ابتدا بايد مبدأ تنش‌ها در منطقه به طور دقيق مشخص شود تا بتوانيم به راه‌حلي مناسب براي رفع مشكلات منطقه دست پيدا كنيم.

 

روحاني خاطر نشان كرد: برجام گامي مهم در جهت توسعه ثبات و امنيت منطقه بود، اما هنگامي كه آمريكا از اين توافق خارج شده و ديگر مذاكره‌كنندگان نيز به تعهدات خود عمل نمي‌كنند، چطور مي‌توانيم در مسير توسعه امنيت در منطقه گام برداريم.

 

رييس جمهوري تأكيد كرد: امروز برجام كه مي‌توانست و مي تواند پايه‌اي براي گفتگو و ديپلماسي در جهان باشد، به دليل اقدامات يكجانبه آمريكا و بدعهدي‌هاي صورت گرفته به عاملي براي بدبيني به اصل مذاكره تبديل شده است.

 

روحاني با بيان اينكه مسير اشتباهي كه آمريكا در تحريم ملت ايران انتخاب كرد، امروز بسياري از كشورهاي ديگر را هم با مشكل مواجه كرده است، ادامه داد: امروز اركان كشور و ملت ايران قطعاً از يكسال گذشته متحدتر و منسجم‌تر است و مطمئناً تصميمات آمريكا هيچ نفعي براي آنها و ديگر كشورها از جمله اتحاديه اروپا نداشته است.

 

 

رييس جمهوري افزود: براي اداره كشورمان در هر شرايطي برنامه‌ريزي كرده‌ايم، اما معتقديم هنوز فرصت نجات اين توافق وجود دارد و اتحاديه اروپا مي‌تواند در اين مسير نقش‌آفريني مثبتي داشته باشد.

 

 

روحاني مطرح كردن اين ادعا كه ايران به دنبال ساخت سلاح هسته‌اي است را از اساس، نادرست دانست و گفت: وقتي كشوري طبق ۱۵ گزارش اخير آژانس به مقررات پادمان متعهد بوده و مهم‌تر از آن براساس فتواي رهبري ساخت سلاح هسته‌اي را حرام مي‌داند، اين ادعا هرگز نمي‌تواند، درست باشد.

 

 

رييس جمهوري با بيان اينكه جمهوري اسلامي ايران مي‌خواهد تا براساس مقررات بين‌المللي قطعنامه ۲۲۳۱ و توافق برجام به درستي اجرا شود، اظهار اميدواري كرد: كشورهاي عضو اتحاديه اروپا بويژه آلمان بتوانند در اين راستا نقش سازنده خود را به خوبي ايفا كنند.

 

 

«هايكو ماس» وزير امور خارجه آلمان نيز در اين ديدار روابط ايران و آلمان را ديرينه و دوستانه دانست و بر ضرورت تلاش در راستاي افزايش دوستي‌ها و مناسبات دو كشور تأكيد كرد.

 

 

وزير امور خارجه آلمان با ابراز نگراني از افزايش تنش‌ها در منطقه به واسطه تحركات خارج از منطقه، گفت: ما و اتحاديه اروپا به دنبال كاهش تنش‌ها در منطقه هستيم و در اين راستا از هيچ تلاشي دريغ نخواهيم كرد.

 

 

هايكو ماس خروج يكجانبه آمريكا از برجام را اقدامي اشتباه و نادرست قلمداد كرد و افزود: آلمان با سياست‌هاي آمريكا عليه ايران اختلاف‌نظرهاي زيادي دارد و تلاش مي‌كند تا با همكاري ديگر كشورهاي اروپايي بويژه فرانسه و انگليس برجام را حفظ كرده و تعهدات خود را عملياتي كند.

 

 

وزير امور خارجه آلمان با اشاره به تلاش اروپا براي راه‌اندازي ساز و كاري مالي با ايران «اينستكس»، گفت: اتحاديه اروپا به طور متحد در حال تلاش براي حفظ و توسعه همكاري‌هاي اقتصادي با ايران است.

 

 

هايكو ماس خاطر نشان كرد: پايبندي ايران به تعهدات خود در توافق هسته‌اي پس از يكسال از خروج آمريكا از برجام نشان از رهبري هوشمندانه و سياستمدارانه اين كشور در عرصه بين‌المللي است.

 

 

وزير امور خارجه آلمان تأكيد كرد: اگر كسي با تاريخ ايران آشنا باشد به خوبي مي‌داند كه استراتژي فشار حداكثري عليه ملت ايران هرگز جواب نمي‌دهد و بر همين اساس اتحاديه اروپا به دنبال تلاش همه جانبه براي حفظ برجام است.

 

 

هايكو ماس ادامه داد: معتقديم اگر برجام به پايان برسد، كساني كه به دنبال افزايش تنش‌ها در منطقه هستند، از آن سوء استفاده خواهند كرد و بر اين اساس اطمينان مي‌دهم كه آلمان با همكاري نزديك شركاي اروپايي خود به دنبال حل و فصل مسايل و حفظ برجام است.

 


Powered by Tetis PORTAL