J
I
K
A
B
يكشنبه 22 تير 1399
5 ارديبهشت 1398 7:58:54
راهي جز ايستادگي و مقاومت در برابر متجاوز وجود ندارد

رييس جمهوري با تأكيد بر اين كه آمريكا به دروغ به دنبال مذاكره است، گفت: ما همواره مرد مذاكره و ديپلماسي بوده ايم ، همانطور كه مرد جنگ و دفاع هستيم، مذاكره در صورتي ميسر است كه همه فشارها برداشته شود و از اقدامات غيرقانوني خود عذرخواهي كنند و احترام متقابل وجود داشته باشد.

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت‌الاسلام و المسلمين «حسن روحاني» امروز- چهارشنبه- در جلسه هيأت دولت با بيان اين كه آمريكايي‌ها از روز دوشنبه تبليغات جديدي را براي فشار بر ملت ايران آغاز كردند، اظهار داشت: البته آمريكايي‌ها اقدامات جدي خود را از ارديبهشت پارسال و مقدمات آن را از دي ماه 96 شروع كرده بودند و هر روز هم يك اقدام خلاف قانون در عرصه‌هاي بين‌المللي، سياسي، تبليغاتي و بويژه اقتصادي براي فشار عليه ملت ايران انجام مي‌دهند.

وي با تأكيد بر اين كه آمريكا تا به امروز در صحنه بين‌المللي، منطقه‌اي، سياسي و تبليغاتي در اقدامات خود ناموفق بوده، بيان كرد: آمريكايي ها در صحنه اقتصادي نيز به اهداف مورد نظر موردشان نرسيده و نخواهند رسيد، البته طبيعي است كه با فشارهاي خود مشكلاتي براي زندگي روزمره مردم ايجاد كنند، اما ملت ايران به خوبي مي‌دانند كه در مقابل اقدامات غيرقانوني متجاوزين، راهي جز ايستادگي و مقاومت وجود ندارد.

رييس جمهوري تصريح كرد: ما همواره مرد مذاكره و ديپلماسي بوده همانطوري كه مرد جنگ و دفاع هستيم، مذاكره در صورتي ميسر است كه همه فشارها برداشته شده، از اقدامات غيرقانوني خود عذرخواهي كنند و احترام متقابل وجود داشته باشد.

روحاني ادامه داد: بدون ترديد قبول خواسته فرد چاقوكشي كه به زور و به دروغ به دنبال مذاكره است، مطمئناً به جايي نخواهد رسيد و ما با فرد چاقوكش و فرمول چاقوكشي مذاكره نمي‌كنيم و قبول چنين مذاكره‌اي به معناي ذلت و تسليم است.

وي با تأكيد بر اين كه مردم به خوبي آگاه باشند كه آمريكا به هيچ عنوان آمادگي براي مذاكره ندارد، تأكيد كرد: اصلاً چنين نيست كه برخي تبليغ مي‌كنند طرف آمريكايي، براي مذاكره آمادگي دارد، آمريكا اصلاً براي مذاكره آمادگي ندارد و اعمالي كه انجام مي‌دهد براي شكست ملت ايران است و قصد دارد، دومرتبه به ايران بازگردد.

 

**بايد آمريكا را از اقدامات غيرقانوني و ظالمانه خود پشيمان كنيم

رييس جمهوري با تأكيد بر اينكه در اولين اقدام بايد آمريكا را از اقدامات غيرقانوني و ظالمانه خود پشيمان كنيم، افزود: بايد در مقام عمل ثابت كنيم كه آمريكايي‌ها اشتباه كرده و محاسبات‌ آنها غلط است و هر زمان كه به اشتباه محاسباتي خود پي بردند و حاضر شدند از طريق منطق و استدلال مشكلات را حل كنند ما براي اين كار آمادگي داريم.

روحاني با تأكيد بر اين كه امروز راهي جز ايستادگي و مقاومت در برابر متجاوز وجود ندارد، خاطرنشان كرد: به متجاوزي كه مي‌خواهد قدم به قدم ملت ايران را تحت فشار قرار دهد، بايد بفهمانيم كه مسير غلط و نادرستي را انتخاب كرده است.

وي با يادآوري واقعه طبس در پنجم ارديبهشت سال 1359، تصريح كرد: در اين روز بزرگ خداوند متعال به آمريكايي‌ها نشان داد كه ملت ايران تنها نيست. خداوند در قرآن كريم و در سوره احزاب مي‌فرمايد: «در آن هنگام كه دشمنان‌ به سراغ شما آمدند ما باد و طوفان سختي بر آنان فرستاديم و لشكريان و فرشتگاني كه آنها را نمي‌ديديد و به اين وسيله آنها را در هم شكستيم.» و دقيقاً در بيابان تفتيده طبس شاهد تحقق اين آيه شريفه بوديم و بايد خداوند را شاكر باشيم.

رييس جمهوري بيان كرد: حادثه طبس واقعاً معجزه بزرگ الهي بود كه در آن طراحي بسيار پيچيده نظامي آمريكايي‌ها در هم شكست و اين از شكست‌هاي كم‌نظير آمريكا در دنيا بود و به واسطه آن آمريكا در سطح تاريخ و دنيا بي‌آبرو شد.

روحاني خاطرنشان كرد: آمريكايي‌ها از حادثه طبس درس عبرت نياموخته‌ و پس از آن به كودتا و تحريك صدام عليه ايران اسلامي اقدام كردند و در همه آنها با شكست مواجه شدند و در 40 سال گذشته نيز هر روز به توطئه جديدي عليه ملت ايران دست زده‌اند و همواره با شكست مواجه شده و باز هم در توطئه‌هاي خود شكست خواهند خورد.

وي تصريح كرد: در همه اين توطئه‌ها ملت ايران ايستادگي، مقاومت و فداكاري كردند و همواره نيز شاهد رحمت، عنايت و نصرت الهي بوديم و امروز نيز قطعاً چنين خواهد بود.

رييس جمهوري با بيان اين كه آمريكا با همه توان خود قادر نيست بازار نفت جهان را در مشت خود قرار دهد، تأكيد كرد: آمريكايي‌ها در اين زمينه تصور غلطي دارند.

 

**امروز از روابط بسيار خوبي با همسايگان برخورداريم

روحاني با يادآوري اين كه امروز از روابط بسيار خوبي با اكثر همسايگان خود برخوردار هستيم، اظهار داشت: تنها يكي دو كشور وجود دارند كه آنها نيز بايد متوجه اعمال و رفتار خود باشند. عربستان و امارات بايد بدانند كه وجود و بقايشان در سايه تصميم خردمندانه حكومت جمهوري اسلامي ايران است.

وي تاكيد كرد: چنانچه سران نظام اسلامي و بزرگان كشورمان و مقام معظم رهبري و مرحوم آيت‌الله هاشمي تصميمات دقيقي را در مقطعي كه صدام به كويت حمله كرد، نگرفته بودند امروز اثري از اين كشورها وجود نداشت.

رييس جمهوري افزود: زماني كه صدام قصد داشت به كويت حمله كند از ما خواست يا كمك كرده و يا سكوت كنيم و تصميم صدام صرفاً گرفتن كويت نبود و در نامه‌اي كه به مرحوم هاشمي نوشته صراحتاً اعلام كرده كه در خليج فارس 800 كيلومتر مرز مشترك خواهيم داشت و اين نشان مي‌دهد كه صدام علاوه بر كويت به دنبال اشغال عربستان، عمان، امارات و قطر هم بود.

روحاني خطاب به عربستان و امارات گفت: صدام در آن مقطع مدام پيام‌ها و درخواست‌هاي متعددي ارسال مي‌كرد كه كشورهاي حاشيه خليج فارس را اشغال خواهد كرد و شما نيز بياييد شريك شويد. لذا كار بزرگي را كه حاكميت خردمندانه جمهوري اسلامي ايران در آن شرايط كرد، نبايد فراموش كنيد.

وي خاطرنشان كرد: اين جمهوري اسلامي ايران بود كه عربستان را نجات داد و اگر تصميم ديگري در آن مقطع گرفته بوديم، چه بسا امروز اثري از عربستان و امارات وجود نداشت.

 

**اولين كشوري بوديم كه حمله صدام را به كويت محكوم كرديم

رييس جمهوري اضافه كرد: اولين كشوري بوديم كه حمله صدام را به كويت حتي قبل از عربستان و امارات و شوراي همكاري خليج فارس محكوم و بيانيه صريح و قاطعانه‌اي در اين زمينه منتشر كرديم.

روحاني خاطر نشان كرد: امروز هم ما بوديم كه تروريست‌ها را در منطقه شكست داديم، اگر چه ملت‌هاي منطقه مقاومت و ايستادگي كردند، اما اگر حمايت جمهوري اسلامي ايران نبود، چه بسا شكست تروريست‌ها امكان‌پذير نبود، لذا ما چنين خدماتي به منطقه‌ كرده‌ايم و كشورهاي منطقه بايد ممنون ايران باشند.

وي گفت: شما كه وجودتان در سايه جمهوري اسلامي ايران است، چطور به ترامپ مي‌گوييد كه اگر صادرات نفت ايران را به صفر برسانيد ما آن را جبران خواهيم كرد؟ آيا از تبعات اين حرف خود آگاه هستيد و مي‌دانيد كه اين به معناي دشمني صريح با ملت ايران است؟ آيا نمي‌دانيد كه دوران ترامپ به پايان خواهد رسيد و ما ماندگار هستيم و به عنوان همسايه در طول ساليان طولاني در كنار هم خواهيم بود؟ بهتر است به فكر دوستي دائمي در منطقه باشيم.

رييس قوه مجريه خطاب به عربستان و امارات، افزود: جمهوري اسلامي ايران حق حيات بر گردن شما دارد و اين دروغ نيست و يك تعارف و يا شعار نيست. ما بوديم كه نگذاشتيم كشور شما از بين برود و بر شما مسلط شوند، چطور امروز با دشمنان ما همكاري مي‌كنيد؟

روحاني به تصور ترامپ در به صفر رساندن صادرات نفت ايران اشاره و تصريح كرد: اين كار امكان‌پذير نيست و ما به روش‌هاي مختلف نفت خود را به فروش خواهيم رساند و آمريكا با اينگونه اقدامات خود به تمام ملت‌هاي جهان و همه شركت‌هاي نفتي دنيا و حتي به ملت خودش ظلم مي‌كند.

وي خاطر نشان كرد: اگر در آمريكا با مشكل داخلي مواجه هستيد و گزارش بازرسي براي شما مشكل ايجاد كرده و از طرف كنگره تحت فشار بوده و در مسير استيضاح قرار داريد، نبايد با فشار به ملت‌هاي منطقه و ملت بزرگ ايران به دنبال حل مشكلات داخلي خود باشيد و اين راهي كه انتخاب كرده‌ايد، غلط است و روز به روز منزوي‌تر خواهيد شد.

رييس جمهوري تصريح كرد: ملت ايران در كنار رهبر معظم انقلاب دولتمردان و نيروهاي مسلح و همراه با همه كشورهاي منطقه و كشورهاي دوست از اين مشكل عبور خواهد كرد اما بدانيد راهي كه انتخاب كرده‌ايد نادرست و غلط است.

روحاني يادآور شد: برخي از كشورهاي همسايه نيز بدانند كه حرف‌ها و اقداماتي كه مرتكب مي‌شوند در تاريخ ثبت خواهد شد و در آينده ملت‌هاي خودتان آنها را محكوم خواهند كرد. ملت ايران در طول تاريخ به شما خوبي كرده و شما خوبي را با بدي پاسخ مي‌دهيد و اين با منطق برادري و همسايگي سازگار نيست.

وي افزود: شما مي‌دانيد كه جمهوري اسلامي ايران قدرت اصلي منطقه‌ است و اگر اراده ديگري داشته باشد از آن استفاده مي‌كند، لذا راهي را انتخاب كنيد كه به نفع ملت‌هاي منطقه و جهان و به نفع بازار باشد.

وي خاطرنشان كرد: نهايت اقدامات غيرقانوني كه آمريكايي‌ها به دنبال آن هستند، ايجاد آشوب در خيابان است، اما با اينگونه اقداماتي كه مرتكب مي‌شويد اگر هم كسي معترض باشد وقتي ببيند دشمن شمشير به رخ ملت ايران كشيده است، معلوم است كه با آن همراهي نخواهد كرد و اختلاف خانوادگي را كنار مي‌گذارد.

وي گفت: ملت ايران در بليّه طبيعي از جمله سيل با يكديگر متحد شدند و در بليّه‌اي كه شما به دنبال ايجاد آن هستيد نيز متحدتر خواهند بود و ما در تحريم و فشار متحدتر و همدل خواهيم بود.

وي اظهار داشت: امروز بانك مركزي، سازمان برنامه بودجه و همه وزراي اقتصادي بايد تلاش كنند فشار دشمن را به خودشان بازگردانند و از بار فشار بر دوش مردم بكاهند و اين كار كاملاً‌ امكان‌پذير است.

رييس جمهوري تصريح كرد: امروز روزي است كه مجلس، قوه قضائيه و نيروهاي مسلح بايد بيشتر از گذشته به دولت كمك كند و دولت نيز بايد بيش از هميشه در كنار مردم بوده و به آنها خدمت كند.

روحاني خاطرنشان كرد: بايد در برابر تحريم آمريكا، تسهيل اقتصادي، توليدي و صادراتي را در پيش بگيريم و با اين كار مي‌توانيم تحريم را بشكنيم، امروز بايستي شرايط را براي توليد و اشتغال تسهيل سازيم و اين كار امكان‌پذير است به شرط اينكه همه در كنار هم قرار بگيريم.

وي يادآور شد: امروز مي‌توانيم همه شرايط موجود را به فرصت خوبي براي توسعه كشور و رفع مشكلات تبديل كنيم.

رييس جمهوري خاطرنشان كرد: در شرايط كنوني وزرا و مسئولين نظارتي و تعزيراتي براي رفاه مردم و رساندن كالا به دست مردم با قيمت عادلانه مسئوليت سنگيني بر عهده دارند.

وي تصريح كرد: مردم اطمينان داشته باشند كه از شرايط كنوني به خوبي عبور خواهيم كرد و هيچگونه نگراني براي آينده نداشته باشند؛ از اينگونه تهديدات زياد بوده اما به فضل الهي از آن عبور كرده و به اهداف بلند ملت ايران دست خواهيم يافت.

رييس جمهوري در بخش ديگري از سخنان خود نيز با قدرداني از صبوري و بينش بالاي مردم كشورمان در حادثه اخير سيل، گفت: گر چه مردم در اين حادثه خسارت‌هاي سنگيني متحمل شده و خانه و اثاثيه زندگي و مراكز توليدي خود را از دست دادند، اما كاملاً‌ با متانت و بردباري مطالبات به حق خود را مطرح مي‌كنند.

روحاني خاطرنشان كرد: مطمئن هستم كه با ترتيبات جديدي كه وزارت كشور به عنوان فرماندهي قرارگاه بازسازي و نوسازي در كنار ساير دستگاه‌ها اتخاذ كرده، مي‌توانيم زندگي مردم سيل‌زده را به شرايط مطلوبي برسانيم و نه تنها خانه‌هايشان بازسازي شود بلكه شرايط به مراتب بهتري از لحاظ محل سكونت و فضاي شهري داشته باشند.

وي با قدرداني از همه دستگاه‌هاي دولتي، نيروهاي مسلح، نهادهاي عمومي غيردولتي و مردمي كه در حادثه اخير تلاش دارند تا زندگي مردم به روال عادي برگردد، گفت: بايد سيل و بازسازي خسارت ناشي از آن را به بازار بزرگ تحرك و اشتغال تبديل كنيم

 


Powered by Tetis PORTAL