J
I
K
A
B
شنبه 10 خرداد 1399
27 شهريور 1398 14:30:18
رهبر انقلاب: راه‌پيمايي اربعين در تاريخ نظير ندارد
حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز (چهارشنبه) در مراسم تكريم و تقدير از مهمان‌نوازي موكب‌داران عراقي و خادمان راهپيمايي اربعين، ضمن تشكر صميمانه از رفتار كريمانه ملت بزرگ عراق، راهپيمايي اربعين را موضوعي بي نظير و جهاني و زمينه ساز گسترش معرفت حسيني و تشكيل تمدن نوين اسلامي خواندند و گفتند: راهپيمايي بزرگ اربعين، آيت عظماي الهي و نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامي است.
رهبر انقلاب اسلامي رفتار و كرامت اسلامي و عربي مردم عراق در ميهمان نوازي از زائران اربعين را بي نظير و بر مبناي عشق حسيني دانستند و افزودند: از صميم قلب و از طرف ملت ايران از همه شما موكب‌داران كه در ايام اربعين، كرامت و مودت را در بالاترين حد بروز مي‌دهيد و از همه ملت بزرگ عراق و از مسئولان دولت آن كه با تأمين امنيت، زمينه‌هاي اين حركت عظيم را فراهم مي‌كنند، و از علما و مراجع عظام عراق، تشكر مي‌كنم.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر اينكه توفيق ميهمان نوازي از زائران حسيني يك نعمت و رحمت الهي است كه بايد قدر آن دانسته شود، خاطرنشان كردند: عشق به امام حسين(ع) موضوعي استثنايي است كه در طول تاريخ نظير نداشته و نخواهد داشت و حركت و اجتماع عظيمي كه هر سال به مناسبت اربعين در عراق بخصوص در مسير نجف به كربلا شكل مي گيرد، اكنون ابعاد بين المللي پيدا كرده و امام حسين(ع) و معرفت حسيني جهاني شده است.
ايشان افزودند: دنياي امروز كه گرفتار ظلم و فساد و پَستي شده است، به‌شدت نيازمند معرفتِ آزادگي حسيني است و اگر امام حسين(ع) به درستي معرفي شود، در واقع اسلام و قرآن معرفي شده است.
رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه منطق و پيام امام حسين(ع) نجات‌بخش دنيا از حاكميت جبهه كفر و استكبار خواهد بود، گفتند: منطق امام حسين(ع)، منطق دفاع از حق و ايستادگي در مقابل ظلم و طغيان و گمراهي و استكبار است و جوانان دنيا و ملتهاي بي غرض، امروز تشنه و نيازمند اين منطق هستند و حركت عظيم راهپيمايي اربعين مي تواند معرفت و منطق حسيني را به دنيا معرفي كند.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر اينكه راهپيمايي اربعين روز به روز جهاني تر خواهد شد، اين راهپيمايي بزرگ را تجلي جوشش خون امام حسين(ع) و تجلي پيام عاشورا بعد از ۱۴۰۰ سال دانستند و خاطرنشان كردند: امام حسين(ع) فقط مختص شيعيان نيست بلكه متعلق به همه مذاهب اسلامي اعم از شيعه و سني و متعلق به انسانيت است و به همين علت ما شاهد حضور غيرمسلمانان نيز در راهپيمايي اربعين هستيم.
ايشان افزودند: در شرايطي كه دشمنان اسلام از همه ابزارها و وسايل و از تمام امكانات مالي و مادي خود براي مقابله با امت اسلامي استفاده مي كنند، خداوند متعال راهپيمايي اربعين را ناگهان اينگونه عظمت و جلوه مي دهد و در واقع آن را به عنوان يك آيت عظما و نشانه اي بزرگ از پيروزي نهايي جبهه حركت حسيني بر جبهه كفر و استكبار به نمايش مي گذارد.
رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر لزوم غناي روزافزون معنوي و فرهنگي راهپيمايي اربعين، اهل فكر و فرهنگ را به برنامه ريزي براي اين حركت عظيم دعوت كردند و گفتند: راهپيمايي اربعين مي تواند زمينه ساز تحقق هدف نهايي امت اسلامي يعني «تشكيل تمدن عظيم و نوين اسلامي» باشد و بر همين اساس بايد پيوندهاي مستحكم ميان مسلمانان اعم از شيعه و سني و مليت ها و اقوام مختلف، در اين راهپيمايي بيشتر شود.
حضرت آيت الله خامنه اي تأكيد كردند: اگر ظرفيت هاي بي‌شمار ملتهاي اسلامي در غرب آسيا و شمال افريقا، به يكديگر پيوند بخورند و در عمل خود را نشان دهند، آن هنگام معني واقعي عزت الهي و تمدن عظيم اسلامي براي جهانيان آشكار خواهد شد.
ايشان با اشاره به بيداري ملتهاي اسلامي، ملت بزرگ عراق را برخوردار از عزت، فرهنگ و عزم و اراده والا خواندند و افزودند: جوانان عراقي در قضاياي سالهاي اخير قدرت خود را نشان دادند و با فتواي مرجعيت معظم عراق توانستند توطئه بزرگ داعش و تكفيري ها را خنثي و از ملت و كشورشان در مقابل توطئه جهاني ايجاد جنگ داخلي، محافظت كنند.
رهبر انقلاب اسلامي دو ملت ايران و عراق را، دو ملتي توصيف كردند كه جان و دل آنها به يكديگر متصل است و گفتند: دشمنان تلاش زيادي براي ايجاد تفرقه ميان دو ملت انجام دادند اما به لطف الهي نتوانستند و از اين پس هم نخواهند توانست، زيرا عامل اصلي پيوند دهنده دو ملت ايران و عراق، ايمان به خداوند متعال و محبت اهل بيت عليهم اسلام و عشق به امام حسين (ع) است.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به چهل سال توطئه و تهديد و تحريم امريكا و دنباله ها و مزدورانش بر ضد ملت ايران، خاطرنشان كردند: برغم همه اين توطئه ها و به كوري چشم آنها، جمهوري اسلامي ايران از يك نهال نحيف، اكنون به يك درخت تناوري تبديل شده كه ثمرات و ميوه هاي آن روز به روز در حال گسترش است.ايشان در پايان با اشاره به شعارهاي حضار براي نابودي امريكا و رژيم صهيونيستي، تأكيد كردند: با لطف و فضل الهي، اين شعارها در آينده نه چندان دور محقق، و امت اسلامي بر دشمنان خود پيروز خواهد شد.
 پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، حجت‌الاسلام والمسلمين مروي توليت آستان قدس رضوي در سخناني، صاحبان موكب‌هاي اربعين حسيني(ع) را مشعل‌داران با شكوه‌ترين اجتماع بشري خواند و افزود: مراسم شكوهمند اربعين حسيني(ع) تجلي‌گاه مرزبندي اسلام ناب محمدي با اسلامِ بدليِ اموي و آمريكايي است.
توليت آستان قدس رضوي با اشاره به برگزاري همايش موكب‌داران عراقي در مشهد مقدس، گفت: در اين همايش، علاوه بر موكب‌داران و فعالان فرهنگي عراق، موكب‌داران اهل سنت، مسيحي، صوفي و كُرد حضور داشتند.
در اين ديدار همچنين تعدادي از موكب‌داران عراقي و خطبا و شاعران و مداحان به ايراد سخن، قرائت شعر و مرثيه و ذكر مصيبت پرداختند.

Powered by Tetis PORTAL