J
I
K
A
B
يكشنبه 22 تير 1399
29 ارديبهشت 1398 9:3:35
مهمترين نياز امروز جامعه، اميد به آينده و نشاط است

رئيس جمهوري با تاكيد بر اهميت نقش فرهنگ و هنر بويژه در مقطع حساس كشور اظهار داشت: مهم‌ترين نياز امروز جامعه، اميد به آينده و نشاط است چرا كه احساس غرور ملي و اميد و نشاط سرمايه اصلي كشور است و مي تواند روند حل مشكلات را تسريع كند.

حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني شامگاه شنبه در ديدار صميمي با جمعي از اصحاب فرهنگ و هنر گفت: از آغاز دولت يازدهم با سه مشكل پيچيده و بزرگ در سه مقطع مختلف روبرو بوديم كه از دو مشكل عبور كرده‌ايم و معتقدم با همراهي، همدلي، همفكري و هم‌افزايي از سومين مشكل نيز عبور خواهيم كرد.

رئيس جمهوري با اشاره به وجود تحريم‌هاي گسترده جهاني عليه كشورمان در ابتداي دولت يازدهم و همچنين مشكلات اقتصادي كشور، گفت: بزرگترين مشكلات اقتصادي براي بخش‌هايي از جامعه است كه درآمد ثابت دارند و دولت بايد در حد توان براي تأمين نيازمندي‌ها و افزايش حقوق كارمندان و كارگران تلاش كند.

وي افزود: در آغاز فعاليت دولت تورم 40 درصد اما ميزان افزايش سالانه حقوق 15 درصد بود و نياز به همسان سازي و همترازي اين دو نرخ بود كه دولت در اولين تصميم و اقدام، مصوب كرد كه بايد بيش از نرخ تورم به حقوق كارمند و كارگر اضافه شود.

دكتر روحاني با تأكيد بر اينكه توانستيم مسأله تحريم‌هاي هسته‌اي را در مذاكراتي سخت و پيچيده كه كاري علمي و توأمان هنري بود به سرانجام برسانيم، گفت: مذاكره علاوه بر دانش، هنر نيز هست چرا كه بايد از حالت چهره، لحن و اطلاعات در دسترس، بتوانيم بفهميم كه طرف مذاكره كننده چه چيز را از ما مي طلبد و بايد با فهم و تجربه اين راه را در عرض چند ثانيه طي كنيم كه همان خلاقيت است.

رئيس جمهوري با بيان اينكه بالاترين امتياز هنرمندان خلاقيت است و اين قدرت تخيل از فكر ، انديشه و عقل بالاتر است، ادامه داد: هنرمندان با اين قدرت عجيب و سرمايه تخيل، آثار هنري خود را به جامعه عرضه مي‌كنند.

روحاني با بيان اينكه تعامل با دنيا نيازمند دانش، ‌علم و هنرمندي است اظهار داشت: با قدرت ديپلماسي توانستيم براي خروج از تحريم پيچيده اولين قدم را در كمتر از صد روز از روي كارآمدن دولت يازدهم برداريم و وعده من به ملت ايران اين بود كه در صد روز اول اقدامات مهمي انجام خواهيم داد، لذا توافق موقت در كمتر از صد روز به انجام رسيد.

رئيس جمهوري خاطرنشان كرد: به واسطه اين توافق قيمت ارز پايين آمد و اميدواري زيادي در جامعه ايجاد شد و اين كار بزرگ به واسطه قدرت ديپلماسي كشورمان بود.

روحاني گفت: در سال 93 قرار بود كه به توافق نهايي دست يابيم كه موانعي در اين مسير ايجاد شد، به غير از برخي فراز و نشيب‌هايي كه بعضاً در داخل كشور وجود داشت، فشار دوم بر كشورمان وارد آمد و آن اينكه عربستان در كنار كشورهاي همپيمان خود و رژيم صهيونيستي، آمريكايي‌ها را وادار كردند كه مذاكرات را متوقف كند تا آنها قيمت نفت را پايين بياورند؛ لذا از اواسط سال 93 قيمت نفت به كمتر از يك چهارم يعني از 120 دلار تا حدود 30 دلار پايين آمد.

رئيس جمهوري خاطرنشان كرد: به واسطه كاهش شديد قيمت نفت ، اگرچه دولت دچار فشار شد، اما مردم به دليل اينكه اميدوار بودند مسايل حل و فصل مي‌شود و نسبت به آِينده اميدواري داشتند، چندان احساس فشار نكردند.

روحاني با تأكيد بر اينكه سرمايه‌ اجتماعي قدرتي است كه مي‌تواند كشورمان را از مشكلات برهاند، اظهار داشت: از همه هنرمندان و اصحاب هنر توقع و انتظار داريم كه با ابزار هنر سرمايه اجتماعي كشورمان را تقويت كنند چرا كه وجود مشكلات بسيار نتيجه ضعيف شدن سرمايه اجتماعي است؛ درحالي كه دولت، همان دولت سال 92 و 93 است.

رئيس جمهوري با اشاره به اينكه در سال 94 به توافقي دست يافتيم كه توانست شرايط اقتصادي كشورمان را كاملاً تغيير دهد، گفت: به واسطه اين توافق سرمايه‌گذاري‌هاي عظيمي در كشور شروع و پروژه‌هاي عظيمي افتتاح شد كه از آن جمله مي‌توان به پالايشگاه ستاره خليج فارس اشاره كرد كه به واسطه آن در بنزين خودكفا شديم و اين برجام بود كه زمينه تكميل ستاره خليج فارس را فراهم كرد چرا كه احداث اين پروژه قبل از برجام آغاز شده بود، اما چرا افتتاح نمي‌شد؟

روحاني افزود: تمام پمپ‌هاي كه براي تكميل ستاره خليج فارس نياز بود، تحت توقيف و تحريم بودند و با افتتاح پروژه ستاره خليج فارس همه پيمانكاران صراحتاً اذعان مي‌كردند كه اين پروژه را آنها نساختند بلكه آن را برجام ساخت و اگر برجام نبود چه بسا ساخت آن 10 يا حتي 20 سال ديگر به اتمام مي‌رسيد.

رئيس جمهوري خاطرنشان كرد: به واسطه برجام همچنين 15 فاز در پارس جنوبي به افتتاح رسيد كه در تاريخ افتتاح پروژه‌هاي اين منطقه بي‌سابقه بوده است.

روحاني تصريح كرد: آنچه امروز براي همه حائز اهميت است، وجود فضاي مناسب براي كسب و كار، تجارت و فضاي اميد به آينده است و از شما هنرمندان كه در حوزه‌هاي مختلف فعاليت داريد، مي‌خواهم كه با هنرمندي و خلاقيت، اميد را در جامعه بازسازي و تقويت كنيد.

رئيس جمهوري با تأكيد بر اينكه روزهاي سختي پيش رو داريم اما به رغم همه سختي‌ها به آينده اميدوار هستم، اظهار داشت: با وحدت و همدلي و برنامه‌ريزي مي‌توانيم از مشكلات عبور كنيم.

روحاني با بيان اينكه ماه رمضان تمرين قدرت روحي و اراده است، اظهار داشت: شما هنرمندان مي‌توانيد در نسل جوان قدرت روحي و معنوي بزرگي را خلق كنيد و با هنر خود مي‌توانيد ماهيت واقعي ماه رمضان را كه همانا توانمندي روحي و معنوي است، براي نسل جوان ترسيم سازيد.

رئيس جمهوري با تأكيد بر اينكه در برابر زورگويي دشمن هيچگاه تسليم نخواهيم شد، گفت: ما اهل مذاكره و منطق هستيم، اما ادعاي طرفي كه مي‌گويد ما را به ميز مذاكره مي‌كشاند، واهي است. ما حاضر نيستيم چنين مذاكره‌اي را حتي اگر همه قدرت‌هاي عالم پشت به پشت هم بايستند، انجام دهيم.

روحاني تصريح كرد: ملت ايران داراي منطق بوده و اهل مذاكره است و قدرت و توانمندي اين موضوع را دارد و تمام دنيا در توافق برجام اعتراف كردند كه ايران به قدري توانمند است كه مي‌تواند با 6 قدرت بزرگ دنيا مذاكره و به توافق برسد.

رئيس جمهوري خاطرنشان كرد: ما در مذاكرات برجام توانستيم 7 قطعنامه سازمان ملل را به دست خود سازمان ملل و شوراي امنيت در يك روز ملغي كنيم و اين افتخار براي تاريخ ايران و ديپلماسي كشورمان به ثبت رسيد. بنابراين ما اهل منطق، مذاكره و گفت وگو هستيم و از هيچ‌كس هراسي نداريم، اما در برابر كسي كه قصد زورگويي دارد، هيچ‌گاه تسليم نمي‌شويم.

روحاني با اشاره به اينكه امروز به غير از 3 الي 4 كشور و رژيم صهيونيستي هيچ كشوري در دنيا حرف آمريكا را تأييد نمي‌كند، اظهار داشت: سال گذشته در شوراي امنيت به رياست ترامپ، موضوع مطرح شد؛ در اين جلسه هر 14 عضو با ترامپ مخالفت و از ايران حمايت كردند و چنين چيزي در تاريخ سازمان ملل سابقه ندارد.

رئيس جمهوري با اشاره به اينكه هنر نياز به چارچوبي دارد كه فعالان آن بتوانند فعاليت خود را به واسطه آن ترسيم كنند و در ابهام و تاريكي نمي‌شود فعاليت درستي انجام داد، اظهار داشت: دولت بايد اين چارچوب را مشخص كند.

دكتر روحاني با تأكيد بر اينكه هيچ قدرتي بالاتر از قدرت ملي و افكار عمومي نيست، تصريح كرد: اگر افكار عمومي و مردم متحداً راهي را چه در سياست خارجي يا سياست داخلي و يا فرهنگ و مسايل اجتماعي بخواهند در آن راه ملت يكپارچه، پيروز مي‌شود و اين شما هنرمندان هستيد كه مي‌توانيد ملت يكپارچه و متحد را براي رونق و حركت رو به جلو و مقاومت در برابر زورگويان بوجود آوريد.

رئيس جمهوري همچنين با اشاره به اينكه تمام نكات مطرح شده در اين جلسه درباره رونق كالاهاي فرهنگي و هنري و همچنين رفع مشكلات هنرمندان در زمينه‌ ارايه تسهيلات و توسعه فرهنگ و هنر در دولت پيگيري خواهد شد، گفت: آنچه مربوط به دولت باشد در هيأت دولت و درصورت نياز به قانون، در قالب لوايح به مجلس ارايه خواهد شد.

تاكيد بر حضور بيشتر هنرمندان ايراني از رشته هاي مختلف در نمايشگاه ها و برنامه هاي فرهنگي، هنري، موسيقي و سينمايي بين المللي، فراهم شدن فضاي مناسبتر براي فعاليت هنرمندان، توجه بيشتر نسبت به حقوق صنفي هنرمندان و رفع دغدغه هاي معيشتي، درماني و بيمه اي اصناف مختلف هنري، تامين امنيت شغلي، افزايش هزينه هاي توليدات آثار هنري و لزوم حمايت دولت در اين بخش،ضرورت فعاليت بيشتر رايزن هاي فرهنگي ايران در كشورهاي خارجي براي فراهم كردن شرايط معرفي آثار هنري،فرهنگي، مد و لباس و صنايع دستي ايران در نمايشگاه ها و بازار هاي جهاني از جمله درخواست ها، پيشنهادات و مطالب مطرح شده در اين جلسه بود.

از ديگر درخواست ها، پيشنهادات و مطالب مطرح شده در اين جلسه مي توان به قدرداني از تلاش هاي دولت براي بهبود شرايط صنعت مدلينگ، طراحي و پوشاك در كشور و توجه بيشتر به اين بخش، قدرداني از حمايت هاي دولت در اختصاص ارز دولتي به كاغذ مورد نياز ناشران داخلي و لزوم تقويت توليد كاغذ ايراني و همچنين صنعت نشر و فرهنگ كتابخواني در كشور، ضرورت ارتقاي كيفي توليدات موسيقيايي، لزوم افزايش فضاهاي فرهنگي و سالن هاي نمايش فيلم هاي سينمايي و تئاتري و بررسي و تجديد نظر بر دريافت ارزش افزوده از آثار هنري و فرهنگي، اشاره كرد.

 


Powered by Tetis PORTAL