J
I
K
A
B
يكشنبه 22 تير 1399
27 فروردين 1399 9:38:48
تاكيد بر توسعه بازارهاي صادراتي براي فروش كالاهاي توليد داخل
دكتر محمد باقر نوبخت در هفتمين جلسه ستاد راهبري و برنامه ريزي جهش توليد كه عصر امروز با حضور وزراي نفت و صنعت در سازمان برنامه و بودجه برگزارشد،‌ گفت: هر يك از وزارت خانه‌هاي  صنعت معدن و تجارت و همچنين نفت برنامه‌هاي خود را در راستاي تحقق شعار جهش توليد آماده كرده اند، هر يك از اين برنامه‌ها درجايگاه خود جاي توجه دارد. بر اين اساس در بخش صنعت ۴۰ برنامه از طرف وزير صنعت ارائه شده است كه بر اين اساس ميتوان از ظرفيت داخل براي سياست داخل‌سازي كالاهاي وارداتي استفاده كرد.
به گزارش مركز اطلاع رساني، روابط عمومي و امور بين الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، دكتر محمد باقر نوبخت، رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: نميتوان صرفاً به بازار داخل براي تحقق جهش توليد بسنده كرد، بر اين اساس ۵ برنامه وزارت صنعت، براي توسعه جهش صادرات قابل توجه است.
دكتر نوبخت  با اشاره به برنامه‌هاي وزارت صنعت، براي  استفاده از ظرفيت  شركتهاي دانش بنيان ،‌گفت:‌ بخش مديريت بازار به خصوص با توجه به شيوع بيماري كرونا و مشكلات ايجاد شده جاي  توجه دارد. رشد عرضه كالاهاي داخلي بايد با تقاضاي كافي  همراه باشد بر اين اساس مديريت بازار در سال جاري بسيار حائز اهميت است.
وي با اشاره به لزوم بهبود محيط كسب وكار در حوزه صنعت، معدن و تجارت، گفت: همه برنامه هاي مطرح شده نيازمند تامين مالي مناسب است براين اساس در سازمان برنامه و بودجه اولويت بندي برنامه هاي ارائه شده انجام خواهد شد تا پشتيباني لازم از طريق ظرفيتهاي بودجه عمومي كشور انجام شود.
وي  با اشاره به برنامه هاي وزارت نفت براي تحقق جهش توليد در كشور گفت: نفت يك امتياز نسبي براي كشور محسوب ميشود، توجه داشته باشيم كه براي توليد بسياري از كالاها نياز به مواد اوليه است اما خود نفتي  كه در داخل توليد ميشود به عنوان مواد اوليه بسياري از كالاها استفاده ميشود.
به گفته دكتر نوبخت، آنچه كه قابل پذيرش نيست، خام فروشي است و بر اين اساس بايستي مواد نفتي به فراورده هاي نفتي تبديل و سپس به فروش برسد.
رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: وزير نفت برنامه هاي اين وزرات خانه را براي افزايش ظرفيت توليد و استخراج اعلام كرده است، بايد به اين نكته توجه شود كه بايستي در حوزه نفت آمادگي لازم براي ورود به فاز توليد با هدف صادرات بعد از تحريمها فراهم شود.

سياست تحريك تقاضاي داخلي در دستور كار قرار خواهد گرفت/۳.۵ ميليارد دلار از نيازهاي وارداتي با نهضت ساخت داخل توسط واحدهاي توليدي تامين شد
رضا رحماني وزير صنعت معدن و تجارت در هفتمين جلس ستاد راهبري و برنامه ريزي جهش توليد كه در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، گفت: برنامه‌هاي وزارت صمت در راستاي جهش توليد در ۷ محور و شامل ۴۰ برنامه تدوين شده است.
وي افزود، در جلسه امروز در سازمان برنامه و بودجه مقرر شد تا كارگروهي متشكل از معاونتهاي وزارت صمت و دفاتر سازمان برنامه و بودجه، ايجاد و ضمن بررسي برنامه‌ها در جهت رفع نيازها اقدامات لازم انجام‌ شود.
به گفته رحماني، در سال ۹۸ برخي معتقد بودند رشد اقتصادي در حوزه توليدات صنعتي منفي خواهد شد اما در نهايت شاهد رشد قابل قبول در اين بخش بوديم.
وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينكه، با توجه به برنامه نهضت ساخت داخل در سال گذشته حدود ۳.۵ ميليارد دلار از نيازهاي كشور  در داخل تامين شد، گفت: در سال آينده حدود ۱۰ ميليارد دلار از نيازهاي وارداتي كشور در داخل و توسط واحدهاي توليدي كشورمان تامين و به اين ترتيب تعداد قابل توجهي شغل براي جوانان كشور ايجاد خواهد شد.
رحماني با بيان اينكه، بر اساس برنامه‌ريزي هاي انجام شده، در سال جاري واردات كالاهاي غيرضرور محدود خواهد شد، گفت: توسعه صادرات غير نفتي با تاكيد بر ۱۵ كشور همسايه و هند و چين در دستور كار قرار خواهد گرفت.
وي افزود، همچنين برنامه‌هايي براي توسعه محصولات دانش بنيان، استفاده از روشهاي نوين‌تامين مالي، تاكيد بر صنايع پيشران، توسعه تجارت الكترونيك و توجه به مناطق كمتر برخوردار در دستور كار خواهد بود.
رحماني با اشاره به تاثير بيماري كرونا بر كاهش احتمالي تقاضا گفت: ارزيابيها در اين حوزه در حال انجام است و‌تاثير كرونا بر واحدهاي توليدي و تقاضاي عمومي بررسي خواهد شد.
وي افزود، ممكن است در برخي بخشها با كاهش تقاضا رو به رو شويم اما  در برخي واحدها نيز ميزان توليد چند برابر شده است.
رحماني ادامه داد، ممكن است در سال جاري رشد اقتصادي برخي كشورها منفي شود كه اين موضوع تاثيراتي  بر توليدات ايران نيز خواهد گذاشت، اما تلاش ميكنيم با تحريك تقاضاي داخلي كمبودهاي ايجاد شده در بخشهاي مربوطه جبران شود.
ورود شركت ايراني جايگزين توتال و سي ان پي سي براي پروژه حفاري پارس جنوبي/بهره‌برداري از ۱۷ واحد پتروشيمي جديد در سال ۹۹
همچنين مهندس بيژن نامدار زنگه در  اين نشست  گفت:  طرحهاي صنعت نفت وگاز به دليل حجم بالاي سرمايه گذاري نياز به تكنولوژي پيشرفته، صرفا توليد نفت خام را در پي نخواهد داشت بلكه حجم بالاي از ساخت و ساز را نيز در كشور ايجاد خواهد كرد.
وزير نفت با بيان اينكه، مهمترين هدف دولت تكميل پروژه پارس جنوبي است  گفت: پس از پايان ۱۷ فاز اين پروژه ۷۵۰ ميليون متر مكعب گاز توليد و در نتيجه ۱۰۰۰ ميليون‌متر مكعب گاز به شبكه سراسري عرضه خواهد شد.
وي افزود، در سال ۱۳۹۹ ميتوان‌ انتظار داشت كه ۱۷ واحد پتروشيمي به بهره برداري برسد كه ۶ ميليارد دلار توليد محصول جديد در پي خواهد داشت.
زنگنه ادامه داد، گاز رساني از ايران‌شهر به كنارك و همچنين تكميل فاز ۴ پروژه ستاره خليج فارس در دستور كار خواهد بود.
به گفته وزير نفت: تا پايان دولت قرارداد ميدانهاي مشترك نهايي خواهد شد و پروژه‌هاي مربوطه فعال خواهند شد.
مهندس زنگنه تاكيد كرد، پروژه حفاري فاز ۱۱ پارس جنوبي كه از سوي توتال و شركت چيني  سي ان پي سي متوقف شده بود توسط يك‌شركت ايراني مجددا فعال خواهد شد.

Powered by Tetis PORTAL