J
I
K
A
B
جمعه 28 شهريور 1399
25 ارديبهشت 1399 12:28:52
بررسي وضعيت تورم در زمستان ۹۸
بررسي شاخص تورم نشان ميدهد، حركت نامناسب نقدينگي به سمت بازارهاي خاص مانند طلا، ارز و خودرو مي‌تواند آسيب‌هاي تورمي بسيار جدي ايجاد كند اما  توسعه بازار سرمايه و تسريع در فروش سهام دولت در چارچوب عرضه خرد سهام و همچنين صندوق‌هاي ETF يك گام مثبت درجهت مهار تورم انتظاري است.
به گزارش مركز اطلاع رساني ، روابط عمومي و امور بين الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، دفتر امور اقتصاد كلان سازمان برنامه و بودجه در گزارشي به بررسي وضعيت تورم در زمستان سال ۹۸ پرداخته است. 
در بخش ابتدايي اين گزارش آمده است، بر اساس آمار و اطلاعات مركز آمار ايران، تورم بر اساس شاخص قيمت مصرف كننده در مناطق شهري در سال ۱۳۹۸ در مجموع روندي نزولي را طي كرده است. نرخ تورم در زمستان به ۳۶,۵ درصد رسيده كه در مقايسه با فصل گذشته ۲.۸ واحد درصد كاهش يافته است. با توجه به اين كه تورم نقطه به نقطه همچنان كمتر از تورم سالانه بوده و در زمستان به ۲۵.۱ درصد رسيده، روند نزولي تورم سالانه طي فصل نخست سال ۱۳۹۹ ادامه خواهد داشت. 
بر اين اساس در صورت تداوم اين روند و بدون درنظر گرفتن آثار تورمي سياست‌هاي انبساطي پولي بانك مركزي در پاسخ به كرونا، تورم سالانه سال ۱۳۹۹ در فصل بهار برابر با ۲۷,۲ درصد با انحراف معيار ۰.۸ واحد درصد تخمين زده مي‌شود.
شاخص قيمت گروه خوراكي‌ها و آشاميدني‌ها نسبت به فصل پاييز رشد قابل توجهي داشته است ،  با اين وجود نقش آن در افزايش شاخص قيمت كل نزديك به يك چهارم است كه تقريبا برابر با سهم مخارج آن درسال پايه است ولي گروه حمل و نقل با سهم مخارجي معادل ۹,۴ درصد، نزديك به ۳۹ درصد از تورم شاخص كل در فصل زمستان را به خود اختصاص داده كه دليل آن افزايش كرايه‌هاي حمل و نقل بوده است. 

تداوم روند نزولي تورم توليد كننده
گزارش امور اقتصاد كلان سازمان برنامه و بودجه حاكي از آن است كه تورم سالانه شاخص قيمت توليد كننده در فصل پاييز۵۰ درصد بوده است ولي تورم نقطه به نقطه آن ۲۵,۶ درصد بوده كه حاكي از تداوم نزولي بودن روند تورم سالانه مي‌باشد. حدود ۵۲ درصد از تورم شاخص قيمت توليد كننده در طول يكسال گذشته مربوط به گروه صنعت بوده است.
تورم نقطه به نقطه گروه خوراكي‌ها و آشاميدني‌ها در دهك‌هاي مختلف هزينه (درآمد) در زمستان ۱۳۹۸ به حدود ۱۹ درصد رسيده است. اختلاف تورم نقطه به نقطه بين دهك‌هاي مختلف نسبتا زياد نيست و در زمستان ۱۳۹۸ به حداقل ممكن رسيده است.
تورم اين گروه در فصل ابتداي سال ۱۳۹۸ در دهك دهم ۸۴ درصد بوده كه حدود ۷,۴ واحد درصد بيش از دهك اول بوده است ولي در زمستان تورم نقطه به نقطه دهك دهم و اول به كمتر از يك واحد درصد رسيده است. 

فشار مضاعف تورم بر دهكهاي پايين جامعه
اين گزارش تاكيد دارد، با توجه به اينكه،  تورم از ناحيه گروه خوراكي‌ها و آشاميدني‌ها بر دهك اول ناشي مي‌شود اين دهك فشار مضاعفي را نسبت به دهك دهم حسكند زيرا دهك اول به طور متوسط ۴۳,۳ درصد از كل مخارج مصرفي خود را به گروه خوراكي‌ها و آشاميدني‌ها اختصاص داده در حالي كه دهك دهم تنها ۱۷.۲ درصد از مخارج خود را صرف اين گروه مي‌نمايد. لذا هر افزايشي در قيمت اين گروه فشاري مضاعف بر دهك‌هاي پايين است. بالا بودن تورم مي‌تواند سهم خوراكي‌ها را در سبد مخارج دهك‌هاي پايين افزايش داده و فقر غذايي بيشتري ايجاد نمايد. يادآوري مي‌شود رشد نقدينگي و پايه پولي در انتهاي سال ۱۳۹۸ در مقايسه با سال گذشته ۳۰ درصد افزايش داشته باشد كه در ميان مدت مي‌تواند يكي از عوامل افزايش قيمت‌ها باشد.

شيوع كرونا مانعي جدي بر رشد اقتصادي و رونق كسب و كارها
در ادامه اين گزارش آمده است، ‌با توجه به اين كه شيوع كرونا مي‌تواند مانعي جدي بر رشد اقتصادي و رونق كسب و كارها باشد، بخشي از نقدينگي كه مي‌توانست از طريق رشد اقتصادي جذب شود، راكد مانده و مخصوصا در شرايطي كه قيمت نفت و صادرات آن به حداقل ممكن رسيده و تحريم‌هاي ايالات متحده فضا را بر اقتصاد ايران تنگ‌تر نموده است.
اين گزارش مي‌افزايد،  حركت نامناسب نقدينگي به سمت بازارهاي خاص مانند طلا، ارز و خودرو مي‌تواند آسيب‌هاي تورمي بسيار جدي در مقايسه با گذشته ايجاد نمايد. از اين رو پرهيز از هر گونه اقدام شتابزده كه حتي اندكي بر ثبات متغيرهاي كلان اقتصادي اثر منفي مي‌گذارد كاملا ضروري است و بايد جدي گرفته شود. 

گام مثبت توسعه بازار سرمايه و فروش سهام دولتي
مجموعه اقدامات دولت در خصوص تامين مالي كسري بودجه به طرق غيرتورمي نظير توسعه بازار سرمايه و فروش سهام دولتي در چارچوب صندوق‌هاي ETF مي‌تواند گام مثبتي در اين زمينه محسوب شود. 
برآورد تورم ۳۴ درصدي در پايان سال ۱۳۹۹
در پايان گزارش امور اقتصاد كلان سازمان برنامه و بودجه آمده است، در صورت اجراي سياست‌هاي اعطاي تسهيلات ۷۵ هزار ميليارد توماني به حمايت از بنگاه‌هاي صنعتي و خانوارهاي متاثر از شيوع ويروس كرونا، تشديد كسري بودجه بدلايل مختلف از جمله ركود اقتصادي امهال مالياتي، افزايش نقدينگي سيال ناشي از رشد سهم حساب‌هاي جاري در شبكه بانكي برآورد نرخ تورم سال ۱۳۹۹ حدود ۳۴ درصد برآورد مي‌شود. 
با توجه به نقش غالب انتظارات تورمي در شكل گيري قيمت‌ها به نظر مي‌رسد سياستهاي پولي رايج كه معمولا مبتني بر احجام پولي است چندان راهگشا نباشد. در مقابل سياستهاي پولي با «هدفگيري پيش‌بيني تورمي» بوسيله عمليات بازار باز مي‌تواند در شكل‌گيري انتظارات تورمي كارگشا باشد و ضروري است بانك مكرزي نسبت به اجراي عمليات بازار باز به صورت گسترده و با اعلام نرخ‌هاي هدف‌گذاري شده مشخص تعجيل نمايد.

Powered by Tetis PORTAL