J
I
K
A
B
يكشنبه 22 تير 1399
1 مرداد 1398 8:5:6
گام‌هاي تأثيرگذار در گسترش روزافزون مناسبات تهران – بغداد ادامه مي يابد
رئيس جمهوري در نشست هيات‌هاي عاليرتبه ايران و عراق، ديدارها و سفر متقابل مسئولان ايراني و عراقي بين دو كشور را در توسعه روابط و همكاري‌هاي فيمابين تأثيرگذار دانست و گفت: خوشبختانه در سال‌هاي اخير شاهد برداشته شدن گام‌هاي تأثيرگذار در گسترش روزافزون مناسبات همه جانبه تهران – بغداد هستيم و مطمئناً اين روند ادامه خواهد داشت.

به گزارش دوشنبه شب پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در اين نشست كه رياست هيات عراقي را نخست وزير عراق برعهده داشت، با اشاره به ضرورت تلاش مسئولان دو كشور براي تسريع در اجراي توافقات ايران و عراق، اهتمام و جديت طرفين در اين مسير را براي دو ملت مايه خوشحالي دانست و گفت: امروز روابط دوستانه تهران و بغداد در سطحي است كه حضور نمايندگان ايراني و عراقي در عرصه‌هاي مختلف بين‌المللي اين اطمينان را به وجود مي‌آورد كه از منافع متقابل دو كشور به خوبي دفاع مي‌شود.
رئيس جمهوري توسعه روابط و همكاري‌هاي ايران و عراق را در شرايط فعلي حائز اهميت زياد عنوان كرد و افزود: در شرايطي كه هنوز در منطقه ثبات و امنيت لازم و پايدار به وجود نيامده، توسعه همكاري‌ها و روابط همه جانبه تهران – بغداد مطمئناً در گسترش و افزايش امنيت و ثبات منطقه تأثيرگذار خواهد بود.
روحاني با تأكيد بر اينكه جمهوري اسلامي ايران مايل به افزايش تنش‌ها در منطقه و با ديگر كشورها نبوده و هرگز آغازكننده جنگ و تنش نخواهد بود، گفت: ايران در طول تاريخ اصلي ترين حافظ امنيت و آزادي كشتيراني در خليج فارس، تنگه هرمز و درياي عمان بوده و خواهد بود.
وي با اشاره به اينكه ثبات و امنيت منطقه هميشه براي ايران حائز اهميت بوده است، گفت: ايران و عراق مي‌توانند به عنوان دو كشور دوست و همسايه همكاري‌هاي خود را در راستاي توسعه ثبات و امنيت منطقه گسترش دهند.
رئيس جمهوري با اشاره به توافقات ايران و عراق در زمينه لايروبي اروندرود، گفت: تسريع در اجراي اين توافق به نفع دو ملت و ساكنان شهرهاي حاشيه‌اي اين رود در ايران و عراق است.
روحاني افزايش تلاش‌هاي مسئولان دو كشور در زمينه گسترش روابط فيمابين و اجراي توافقات دو جانبه در بخش‌هاي مختلف از جمله راه‌اندازي راه‌آهن شلمچه به بصره، ايجاد شهرك‌هاي صنعتي مشترك مرزي، گسترش همكاري‌هاي در بخش انرژي بويژه نفت و برق، توسعه سرمايه‌گذاري‌هاي مشترك و حمايت از همكاري‌هاي مشترك كارآفرينان و سرمايه‌گذاران دو كشور، همكاري در زمينه استاندارد براي تبادل كالاها و برنامه‌ريزي در زمينه همكاري‌هاي چندجانبه اقتصادي ايران و عراق با ديگر كشورها را ضروري خواند.
وي افزود: توسعه همكاري‌هاي بانكي ايران و عراق در گسترش مناسبات تجاري و اقتصادي دو كشور، حائز اهميت است.
روحاني با اشاره به اجرايي شدن توافق دو دولت در زمينه تسهيل در صدور رواديد و توسعه روابط دو ملت، گفت: از دولت عراق بخاطر در نظر گرفتن تسهيلات خاص براي رفت و آمد زائران حسيني در ايام اربعين تقدير مي‌كنم و مطمئناً با اين تصميم، امسال زيارت اربعين تبديل به حضور حماسي ملت‌هاي علاقمند به اهل بيت (ع) بويژه ايران و عراق خواهد شد.
رئيس جمهوري با اشاره به اينكه امنيت مرزهاي مشترك ايران و عراق بسيار حائز اهميت است، گفت: مبارزه جدي با قاچاق مواد مخدر از نگراني‌ها و دغدغه‌هاي اصلي جمهوري اسلامي ايران است و بايد در اين زمينه همكاري‌هاي مشتركي بين دو كشور برنامه‌ريزي شود.
روحاني همچنين تأكيد كرد: معتقديم مشكلات منطقه بايد از طريق گفتگو و مذاكره و همكاري ميان همسايگان و كشورهاي منطقه حل و فصل شود.
عادل عبدالمهدي نخست وزير عراق نيز كه عصر امروز در صدر هيأتي بلندپايه از مقامات سياسي و اقتصادي كشور عراق به ايران سفر كرده، در اين نشست با تقدير از حسن استقبال جمهوري اسلامي ايران از هيأت عراقي، گفت: احساس برادري، دوستي و اخوت ايران و عراق نسبت به يكديگر متقابل است.
نخست وزير عراق سفر رئيس جمهوري كشورمان به اين كشور را تاريخي و نقطه عطفي در روابط تهران – بغداد دانست و با اشاره به توافقات مهمي كه در جريان اين سفر بين دو كشور منعقد شد، افزود: مسئولان دو كشور در اجراي اين توافقات اهتمام و جديت خوبي دارند و عراق متعهد به اجراي توافقات خود در قبال ايران است.
عبدالمهدي با اشاره به ضرورت توسعه روابط و همكاري‌هاي ايران و عراق در بخش‌هاي مختلف، گفت: بايد تلاش كنيم تا با توسعه مناسبات فيمابين و تلاش در جهت تسريع در اجراي توافقات منافع دو ملت را تأمين و از آن حفاظت كنيم.
نخست وزير عراق با اشاره به برخي توطئه ها براي افزايش تنش‌ها در منطقه، ادامه داد: عراق هرگز بخشي از تحريم‌ها عليه ايران نبوده و نخواهد بود.
عبدالمهدي روابط مسئولان دو كشور را موجب دستيابي به دستاوردهاي عملي در راستاي اجراي توافقات از جمله تسهيل در صدور رواديد براي گسترش روابط دو ملت و گسترش روابط و تبادلات تجاري و اقتصادي دو كشور دانست و گفت: از توسعه همكاري‌ها و روابط مشترك سرمايه‌گذاران و كارآفرينان ايران و عراق استقبال و حمايت مي‌كنيم.
نخست وزير عراق توسعه همكاري‌هاي دو كشور در بخش‌هاي مختلف از جمله انرژي، نيرو، همكاري‌هاي ترانزيتي و ساماندهي همكاري‌هاي چندجانبه ايران و عراق با ديگر كشورها را به نفع دو ملت و ملت‌هاي منطقه دانست و افزود: براي گسترش همكاري‌هاي اقتصادي في‌مابين جديت داريم و همه تلاش خود را بكار خواهيم گرفت.
وي با بيان اينكه امنيت ايران و عراق به يكديگر وابسته بوده و بايد براي حفاظت از مرزهاي مشترك تلاش كنيم، اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران در مسير مبارزه جدي با مواد مخدر تلاش‌هاي فراواني كرده و شهداي بسياري را نثار كرده است و عراق خواستار گسترش همكاري‌ها با ايران در اين راستا است.
پيش از اين ديدار، وزراي دو كشور نيز در ديدارهاي جداگانه آخرين روند همكاري ها و اجراي توافقات فيمابين را بررسي كردند.

 


Powered by Tetis PORTAL