J
I
K
A
B
يكشنبه 22 تير 1399
5 خرداد 1398 8:46:53
وحدت فكر و اعتماد به يكديگر عامل پيروزي در جنگ اقتصادي آمريكا عليه ايران است

حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در نشست با جمعي از اصحاب رسانه گفت كه وحدت فكر و اعتماد به يكديگر از ملزومات اصلي پيروزي در جنگ اقتصادي آمريكا عليه ايران اسلامي است.


دكتر روحاني شنبه شب در ديدار با جمعي از اصحاب رسانه با بيان اينكه شرايط ما بسيار سخت است، افزود: افتخار دولت اين است كه با توجه به شرايط سخت كنوني، ذخيره كالاهاي اساسي نسبت به سال‌هاي قبل بهتر است و اين يعني دولت تلاش مي‌كند كه اجازه ندهد شرايط براي زندگي مردم سخت‌تر شود.

 

رئيس جمهوري با بيان اينكه قطعاً از رنج و مشكلات مردم خبر دارم و تمام تلاش دولت جلوگيري از سخت‌تر شدن زندگي مردم است، از رسانه‌هاي همگاني خواست براي اميد آفريني به مردم و خنثي سازي تبليغات دشمنان، اقدامات و دستاوردهاي دولت را براي مردم بازگو كنند.

 

روحاني فزود: شرايط كشور به گونه‌اي است كه همه بايد آن را به درستي درك كنيم و اگر برداشت و تحليل ما از شرايط كشور فاصله زيادي داشته باشد، نمي‌توانيم به درستي تصميم‌گيري كنيم.

 

رئيس جمهوري به دوران حكومت امير مؤمنان (ع) در جامعه اسلامي اشاره كرد و گفت: حضرت علي (ع) همان حكومت عدلي است كه توأم با مظلوميت بي‌نظير تاريخي بود.

 

رئيس جمهوري يادآورشد كه مطمئنا پس از پيامبر اسلام (ص) مقامي بالاتر و برتر از امير مؤمنان علي (ع) وجود ندارد و او همان كسي است كه فرمود من ولايت و خلافت را نمي‌خواستم و شما مردم آن را بر من تحميل كرديد و نتيجه آن اينطور شد كه فراز و نشيب‌هاي جامعه و كم‌اطلاعي مردم كه به نوعي به ضعف رسانه‌هاي آن زمان برمي‌گردد، موجب شد تا امير مؤمنان در عين حالي كه عادلانه‌ترين و بهترين حكومت را برقرار كرد، اما بالاترين مظلوم عالم نيز بود.

 

روحاني تصريح كرد كه در آن دوران مشكل اين بود كه رسانه‌هاي ضد عدل امير مؤمنان علي (ع) اعم از خوارج و ديگر دشمنان توانسته بودند افكار مردم را نسبت به حكومت علوي مشوش كنند و عده‌اي نگذاشتند پيام، صدا و راه امير مؤمنان در دل مردم بنشيند و نكند امروز نيز شاهد تكرار تاريخ باشيم.

رئيس جمهوري اظهارداشت: مردم ايران به رغم اينكه با سختي‌هاي بسيار روبه رو هستند مردمي خوب و قدردان هستند و من شهامت، صبر و استقامت مردم را در مناطق سيل زده از جمله پلدختر در كنار خانه‌هاي ويران شده از سوي مردمي ديدم كه زندگي خود را از دست داده بودند.

روحاني افزود: نگاه، صبر و استقامت مردم هيچ گاه براي من فراموش شدني نيست و هر چند كه كار دولت و خدمات آن حتماً بي‌نقص نبوده، اما مردم هرگز گلايه‌اي نكردند.

رئيس جمهوري يادآورشد: هيچ‌كس نمي‌تواند ادعا كند كه كاري كه انجام مي‌دهد، بي‌نقص است و دولت نيز جداي از آن نيست، تازه اگر همه اختيارات قانون اساسي را در اختيار دولت بگذارند.

روحاني به سخنان يكي از مديران رسانه‌ها در خصوص استفاده از اصل ۵۹ قانون اساسي، براي همه پرسي اشاره كرد و توضيح داد: اصل ۵۹ قانون اساسي، اصلي بن‌بست شكن است و مي‌گويد در هر زمان لازم دريچه به روي مردم باز است، حالا چه موقع بايد از اين اصل استفاده كرد يا آيا بايد قبلاً استفاده مي‌كرديم، موضوعي ديگر است.

رئيس جمهوري يادآورشد كه در سال ۸۳ از رهبر معظم انقلاب خواستم تا موضوع هسته‌اي را به آرا مردم بگذارند، كه ايشان هم استفاده از اين اصل را خوب دانسته و قبول كردند، اما در مورد زمان اجراي آن مطلبي عنوان نشد و پس از آن هم دولت تغيير كرد و روند به شكل ديگري ادامه يافت، اما به هر حال اصل ۵۹ در هر مقطعي مي‌تواند راهگشا باشد.

روحاني به اصل ۱۳۴ قانون اساسي و اختيارات دولت اشاره كرد و گفت: از شما مي‌خواهم كه اين اصل را يكبار ديگر مطالعه كنيد كه طبق آن، برنامه و خط مشي را به عهده رئيس جمهور گذاشته است و بنابراين رئيس جمهور برنامه‌هاي خود را در قالب كتاب به مردم ارائه مي‌كند. تا جايي كه حتي قبل از معرفي كابينه ابتدا اين برنامه به مجلس معرفي و به رأي گذاشته مي‌شود.

رئيس جمهوري با تأكيد بر اينكه بارها در جلسات مهم كشوري از جمله مجمع تشخيص مصلحت نظام به صراحت بيان كرده‌ام كه مشكل اين نيست كه دولت چه اختياراتي دارد و اگر قانون اساسي اجرا شود، دولت اختيارات كافي دارد، گفت: اما بايد در نظر داشته باشيم كه شرايط جنگ با شرايط عادي تفاوت دارد و در ۸ سال دفاع مقدس تمام اختيارات در شوراي عالي پشتيباني جنگ جمع شده بود و امام راحل تمام اين اختيارات را به اين شورا محول كرده بود.

روحاني با بيان اينكه در شرايط فعلي نياز به ساز و كار روان‌تري داريم، افزود: در آغاز تحريم‌هاي جديد در جلسه‌اي با مقام معظم رهبري مطرح كردم كه كشور در اين شرايط جنگي برنامه و فرمانده مي‌خواهد و شما فرمانده و ما همه مطيع هستيم و ايشان فرمودند كه خودتان فرماندهي را بر عهده بگيريد.

رئيس جمهوري اختيارات فرماندهي را مهم دانست و ادامه داد: در جنگ با آمريكا كشور هزينه مي‌دهد، اما ما قطعاً پيروز اين ميدان هستيم و اين پيروزي نيازمند شرايط و لوازمي مي‌باشد كه مهم‌ترين آنها وحدت فكر و اعتماد به يكديگر است.

روحاني با يادآوري اينكه روزانه هنگام رفت و آمد در خيابان‌ها و همچنين در سفرهاي استاني از چهره‌هاي مردم شرايط كشور و زندگي آنها را شخصاً ارزيابي مي‌كنم، افزود: امروز مي‌توانيم از اين جنگ عبور كنيم، اما بايد هزينه جنگ را كم كنيم و اين اختلاف و تفرقه است كه هزينه جنگ را افزايش مي‌دهد. از سوي ديگر هر چه اين جنگ اقتصادي زودتر به پايان رسد، به نفع مردم خواهد بود چرا كه همه رنج‌ها بر دوش آنان است.

رئيس جمهوري با بيان اينكه من قطعاً از رنج و مشكلات مردم خبر دارم، افزود: بيشترين رنج را حقوق بگيران ثابت مي‌برند و به عنوان رئيس جمهوري در ابتداي هر سال ميزان حقوق حقوق بگيران را تعيين مي‌كنم و مي‌دانم قشر مهمي از جامعه بويژه مددجويان كميته امداد و بهزيستي از لحاظ اقتصادي در فشار هستند و با مسئولين مربوطه، به صورت روزانه در ارتباط بوده و از وضع زندگي آنها اطلاع به دست مي‌آورم.

روحاني با بيان اينكه اين سخن درست نيست كه روزنامه‌ها و رسانه‌ها درد و رنج مردم را بيان كنند تا پس از آن دولت و رئيس جمهوري از وضع مردم آگاهي يابند، تصريح كرد: اعضاي دولت يازدهم و دوازدهم همواره در ميان مردم بوده و هستند و وزرا و مقامات استاني به صورت روزانه به شهرستان‌ها سفر مي‌كنند و سخنان و مشكلات مردم را از نزديك مي‌شنوند و مي‌بينند.

رئيس جمهوري تصريح كرد: از رسانه‌ها نمي‌خواهم كه نقص دولت را بپوشانند، اما بايد در نظر داشت همه نقص دارند و بايد مشكلات ساير دستگاه‌ها نيز به قصد اصلاح مطرح شود.

رئيس دولت دوازدهم اظهارداشت: رسانه‌ها بايد جرأت كنند نواقص ساير دستگاه‌ها را نيز بيان كنند و نبايد اينگونه باشد كه تنها براي دولت آزاد هستند، البته اگر هر نقصي وجود دارد، حتماً بيان كنيد، اما از سوي ديگر انتظار دارم كه اقدامات و دستاوردهاي دولت هم از زبان رسانه‌ها اطلاع‌رساني شود.

روحاني به دستاوردهاي دولت در زمينه گازرساني روزانه به ۱۰ روستا و همچنين رساندن آب آشاميدني سالم به ۳۰ روستا در هفته اشاره كرد و افزود: اين تنها وظيفه روابط عمومي سازمان‌هاي دولتي نيست و رسانه‌هاي همگاني از جمله روزنامه‌ها و صدا و سيما نيز شايسته است به تبيين و توضيح اين دستاوردهاي دولت براي اميد بخشي به مردم بپردازند.

رئيس جمهوري ادامه داد: نمي‌خواهم از صدا و سيما گلايه كنم و از چارچوب اين سازمان به طور كامل آگاهي دارم، اما بايد در نظر داشت كه شرايط ما نسبت به دهه‌هاي گذشته ويژه است.

روحاني يادآورشد: اين كه كشتي باري ايراني براي ۱۰ روز نتوانسته در يكي از بنادر كشورها پهلو بگيرد و بار خود را خالي كند، در تاريخ ايران بي‌سابقه است. وزارت خارجه آمريكا براي يك كشتي مرتب با آن كشور كوچك در تماس است و اين امر در ۴۰ سال گذشته بي سابقه بوده است و اينكه يك نفتكش ايراني براي رساندن نفت به صورت مداوم تحت تعقيب ماهواره‌ها و رصد قرار دارد در طول ۴۰ سال گذشته سابقه نداشته است.

رئيس جمهوري با تأكيد بر اينكه آمريكا نمي‌تواند كشور ما را به زانو درآورد و امسال نيز با وجود سختي‌ها و فشارها كشور را اداره مي‌كنيم، به بازديد خود در ابتداي سال از يك كارخانه صنايع لبني اشاره كرد و افزود: در بررسي فروش و قيمت‌هاي اين كارخانه متوجه شدم كه دامدار صد در صد سود برده، اما كسي نيست كه اين موضوع را بازگو كند كه دامدار شرايط بهتري دارد.

روحاني افزود: اما اين كه قيمت دام در چند روز بخاطر اينكه چند قاچاقچي، دست به صادرات گسترده دام زدند، افزايش يافت، تبيين نشد و صرفاً برخي فرياد مي‌زنند كه دولت در اين زمينه ضعف داشته است حال آنكه بايد صدا و سيما اين موضوع را مطرح و ريشه‌يابي كند.

رئيس جمهوري تصريح كرد: افتخار دولت اين است كه با توجه به شرايط سخت كنوني، ذخيره كالاهاي اساسي نسبت به سال‌هاي قبل بهتر است و اين يعني دولت تلاش مي‌كند كه اجازه ندهد شرايط براي زندگي مردم سخت‌تر شود.

 

روحاني با طرح اين پرسش كه حاكميت آمريكا تا چه زمان به فشارهاي خود عليه ملت ايران ادامه خواهد داد، گفت: زماني كه آنها متوجه شوند، آثار تحريم بسيار ناچيز است، دست از اقدامات خصمانه خود برخواهند داشت و اثر افكار و قضاوت مردم نسبت به نظام بسيار مهم است.

رئيس جمهور تأكيد كرد: شايد مردم با سختي زندگي كنند اما مسأله مهم اين است كه دشمن بداند مردم با وجود كوچك شدن سفره‌ها دست از حمايت نظام برنمي‌دارند و به مسئولين و حاكمان اعتماد دارند.

روحاني با بيان اينكه نبايد اعتماد مردم نسبت به نظام و دولت از بين برود، گفت: برخي در كشور صرفاً به انگيزه سياسي به دنبال اين موضوع هستند كه اگر اعتماد مردم به دولت كاهش يابد مثلاً در نتيجه در انتخابات آتي مجلس حاميان دولت نمي‌توانند به مجلس شوراي اسلامي راه يابند و يا اينكه برخي معتقدند با فشار به دولت و ناچيز شمردن تلاش‌ها مي‌توانند دو سال آينده در انتخابات رياست جمهوري پيروز شوند و اين بزرگترين خيانت به تاريخ و ملت ايران است.

رئيس جمهوري با بيان اينكه افتخار مي‌كنيم در برجام اجازه نداديم دنيا ما را محكوم كند و امروز تمام كشورهاي دنيا آمريكا را متهم مي‌كنند، گفت: اگر اين دولت نبود، برجام توسط دولت ايران شكسته مي‌شد و اين كار مهم دولت دوازدهم بود كه از جان و آبروي خود مايه گذاشت و اجازه نداد برجام بشكند.

روحاني ادامه داد: در اين صورت مردم و ساير كشورهاي جهان مقصر اصلي را مسئولين ما مي‌دانستند و اينكه آغازگر خروج برجام آمريكا بود، فخر ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران است.

رئيس جمهوري با بيان اينكه در تاريخ جمهوري اسلامي ايران سراغ نداريم كه در رويارويي با آمريكا، سازمان ملل متحد، آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و كشورهاي جهان، آمريكا را مقصر بدانند، تأكيد كرد: بايد به مردم اميد دهيم و روحيه و نگاه مثبت را در آنها تقويت كنيم و در عين حال نيز نقدها مطرح شود.

 

روحاني با يادآوري اينكه در اسلام واژه نصيحت وجود دارد كه به معناي دلسوزي براي تقويت فرد است، ادامه داد: اگر همه مطبوعات، رسانه‌ها، كانال‌ها، صدا و سيما و پايگاه‌هاي خبري دولت را نصيحت كنند دست آنها را مي‌بوسم و بايد حتماً ما را راهنمايي كنيد و تذكر دهيد تا بتوانيم از اين مقطع عبور نمائيم.

در اين نشست صميمي ۲۰ نفر از مديران رسانه‌هاي مختلف كشور به بيان نقطه نظرات و پيشنهادات خود پيرامون مسائل و موضوعات مختلف فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و سياسي كشور پرداختند.

توجه ويژه دولت به مشكلات اقتصادي و معيشتي مردم، ضرورت گزينش افراد براي تصدي مديريت‌ها براساس شايسته سالاري و توجه به گردش نخبگان و جوان‌گرايي در انتصابات دولتي، بيان صريح سياست‌هاي دولت در موضوع برجام، توجه به بيان و آزادي رسانه‌ها، ضرورت حضور بخش خصوصي و همه سلايق در رسانه‌ها بويژه رسانه ملي، ضرورت گفتگوي رودرروي رئيس جمهور با مردم در فواصل زماني كوتاه از طريق رسانه ملي، لزوم نگاه ويژه به احيا مطبوعات و روزنامه‌ها، تلاش براي حفاظت از برجام به عنوان دستاورد بزرگ دولت تدبير و اميد، بررسي احياي ستاد بسيج اقتصادي در كشور با توجه به اعمال فشارها و تحريم‌هاي ظالمانه عليه ملت ايران، اعتماد دولتمردان و مسئولان دستگاه‌هاي اجرايي كشور به رسانه‌ها در زمينه ارائه خدمات و تشريح به موقع خدمات و اطلاع‌رساني به مردم به منظور جلوگيري از بروز شايعات در زمينه‌هاي مختلف از جمله مسائل مطروحه توسط مديران رسانه‌هاي مختلف كشور در اين ديدار بود.

از ديگر مسائل مطروحه در اين نشست مي‌توان به ضرورت ايجاد سازمان رسانه‌اي و تشكلي منسجم براي رسانه‌هاي كشور، تقويت رسانه‌هاي متعهد و مستقل، توجه به انتقادهاي سازنده رسانه‌ها در جهت اصلاح و پيشبرد امور، لزوم توجه به حل مشكل كاغذ براي برقرار بودن مطبوعات، بيان مشكلات صنفي و درخواست توجه دولت نسبت به حل اين مشكلات، توجه به تقويت رسانه‌هاي داخلي برون مرزي در راستاي مقابله با جنگ رسانه‌اي دشمنان و نشان دادن اقتدار و اميد ايران اسلامي به جهانيان، واگذاري برخي رسانه‌هاي دولتي به بخش خصوصي، اعلام آمادگي رسانه‌ها براي كمك به دولت و مسئولان كشور در بخش‌هاي مختلف مديريت شرايط در دوران جنگ اقتصادي، توجه نقش مستقل رسانه‌ها در كنار كاركرد روابط عمومي‌ها و ضرورت حمايت دولت از پايگاه‌هاي خبري و رسانه‌هاي ديجيتال، اشاره كرد.


Powered by Tetis PORTAL