J
I
K
A
B
يكشنبه 22 تير 1399
27 شهريور 1398 13:25:28
رئيس جمهوري: مذاكره با فشار حداكثري ناممكن است
به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني روز چهارشنبه در جلسه هيأت دولت، با بيان اينكه امروز در مسائل منطقه شاهد دو نقطه متضاد، يكديگر هستيم، گفت: از طرفي برخي كشورهاي منطقه قرار دارند كه تلاش مي‌كنند، صلح و امنيت را مستقر و با ناآرامي‌ها و تحركات تروريست‌ها مبارزه كنند و از سويي در گوشه‌اي ديگر از منطقه شاهد آتش‌افروزي و جنگ‌افروزي هستيم.
روحاني با اشاره به برگزاري پنجمين اجلاس سران ايران، تركيه و روسيه به عنوان كشورهاي ضامن روند آستانه و آتش‌بس در سوريه در آنكارا، گفت: هدف از برگزاري اين جلسات و تلاش‌هايي كه در چارچوب روند آستانه انجام مي‌شود ايجاد صلح و ثبات در منطقه بويژه در سوريه، بازگشت آوارگان و زندگي عادي مردم و مبارزه با باقيمانده تروريست‌هاي منطقه است كه نشان مي‌دهد يك تلاش جمعي در راستاي صلح و آرامش منطقه شكل مي‌گيرد.
رئيس جمهوري ادامه داد: از طرفي در گوشه ديگري از منطقه عده‌اي به دنبال آتش‌افروزي هستند و اين در حالي است كه با گذشت ساليان زياد بايد براي همگان روشن شده باشد كه مقاومت ملت‌هاي بيدار و هوشيار منطقه، شعله خاموش‌ناشدني است.
روحاني با بيان اينكه امكان‌پذير نيست ملت‌هايي را كه خود را براي مقاومت آماده كرده‌ و سال‌ها از كشور خود حراست و حفاظت كرده‌اند ، از مقاومت بازداريم، خاطر نشان كرد: عجيب اين است كه دشمنان منطقه هنوز قدرت اين مقاومت را درك نكرده‌اند.
رئيس جمهوري افزود: آنها به جاي اينكه اعتراف كنند حزب‌الله لبنان داراي توانمندي‌ها و قدرت‌هاي بالايي هم از لحاظ دانش علمي و نظامي و هم از نظر شهامت در ميدان است و يا قبول كنند بخشي از جوانان و ملت رشيد عراق تحت عنوان حشدالشعبي به ميدان آمده و تروريست‌ها را بيرون رانده و شهرهاي شمالي عراق مانند موصل، الرمادي، فلوجه و كركوك را آزاد كردند و به جاي اعتراف به رشد و بزرگي ملت‌هاي بزرگي نظير سوريه و يمن؛ به دنبال اين هستند كه با اتهام‌زني اعلام كنند، پشت اين ملت‌ها چه كساني هستند.
روحاني با بيان اينكه پشتوانه ملت‌هاي مقاوم و فداكار منطقه رحمت و نصرت خداوند است، خطاب به بدخواهان مردم منطقه گفت: بايد قدرت ملت‌ها را باور كنيم و به جاي اينكه همواره به دنبال اين باشيد كه كدام دولت را متهم كنيد، بدانيد كه هيچ دولتي در كار نيست و اين ملت‌ها هستند كه به پا خاسته‌اند.
رئيس جمهوري با اشاره به كشتار مردم بي‌گناه يمن و بمباران بيمارستان‌ها، خانه‌ها و مدارس در اين كشور، گفت: دشمنان منطقه مي‌خواهند در برابر اين آتش‌افروزي‌هايي كه ايجاد كردند، هيچ ملتي نباشد كه پاسخ آنها را بدهد و اين در حالي است كه ملت يمن، ملتي بزرگ، هوشيار و بيدار است.
روحاني با تأكيد بر اينكه جمهوري اسلامي ايران هرگز خواهان درگيري در منطقه نبوده و نخواهد بود، تصريح كرد: بايد بدانيم كه ملت يمن آغازگر درگيري‌ها نبودند، بلكه عربستان سعودي، امارات، آمريكايي‌ها، برخي كشورهاي اروپايي و رژيم صهيونيستي بودند كه در منطقه جنگ را به راه انداخته و يمن را ويران كرده‌اند.
رئيس جمهوري افزود: چگونه است كه وقتي مردم يمن مورد حمله قرار گرفته و سيل اسلحه و مهمات به منطقه روانه مي‌شود، هيچ‌كس نبايد سخني بگويد؟ چطور وقتي رئيس جمهور آمريكا اعتراف مي‌كند كه عربستان سال گذشته 400 ميليارد دلار پول در آمريكا خرج كرده هيچ‌كس نبايد حرف بزند، اما وقتي مردم يمن در برابر اين همه تجاوز، يك عكس‌العملي نشان داده و نقطه‌اي را زدند، اين همه ناراحتي و عصبانيت ايجاد مي‌شود.
روحاني اظهار داشت: يمني‌ها، مدرسه، بيمارستان يا بازار را مورد اصابت قرار ندادند، بلكه به يك مركز صنعتي حمله كردند تا به دشمنان خود هشدار دهند.
رئيس جمهوري با بيان اينكه دشمنان منطقه بايد از اين هشدار درس گرفته و به دنبال خاموش كردن آتش جنگ در منطقه باشند تا مردم در آزادي و رفاه قرار بگيرند، خطاب به آنان گفت: سياست شما در منطقه همواره بر مبناي جنگ‌افروزي بوده است و از 19 سال گذشته تاكنون هر جا در منطقه از جمله در عراق، افغانستان، سوريه و منطقه خليج فارس آمديد ، ناامني را با خود آورده‌ايد.
روحاني ادامه داد: بياييد يك بار هم براي ملت‌هاي منطقه صلح بياوريد؛ چرا همواره براي ملت‌هاي منطقه باروت مي‌فرستيد و به آنان كمك نمي‌كنيد و پس از آن به ديگر كشورها اتهام‌زني مي‌كنيد و اين در حالي است كه هيچ‌كس اين اتهام را باور نمي‌كند.
رئيس جمهوري با بيان اينكه واقعيت اين است كه بدخواهان بايد قدرت ملي ملت‌هاي منطقه را پذيرا بوده و به سمت صلح و آرامش بازگردند، گفت: جمهوري اسلامي ايران همانطور كه با همه همسايگان خود در شمال، شرق و غرب، روابطي دوستانه، برادرانه و صميمي دارد، خواهان روابط دوستانه با همسايگان جنوبي خود نيز است.

روحاني اظهارداشت:  ايران هيچ‌گاه آغازگر قطع روابط و برهم زدن‌ها نبوده و همان‌هايي كه پا را پس گذاشته‌اند، بيايند و پا پيش بگذارند، چرا كه ما علاقمنديم با همه ملت‌هاي منطقه و همسايگان خود روابط خوبي داشته باشيم.
رئيس جمهور اظهار داشت: در سفر به تركيه و در حاشيه اجلاس سران ايران، تركيه و روسيه مذاكرات بسيار خوبي با روساي جمهور روسيه و تركيه انجام شد كه در آن، روند پيشرفت روابط و همكاري‌ها در ماه‌هاي اخير مرور شد.
 روحاني ادامه داد: امروز خوشحاليم روابط بانكي ايران با برخي كشورها بدون استفاده از سوئيفت انجام مي‌شود؛ زماني غربي‌ها تصور مي‌كردند بانك و روابط بانكي به معناي سوئيفت است و اگر زماني كشوري را از اين محروم كنند، روابط و تسهيلات بانكي براي آنها از بين خواهد رفت اما امروز جايگزين سوئيفت پيدا شده و روابط ما با روسيه و تركيه و در آينده با كشورهاي اورآسيا و ديگر كشورها مي‌توانيم از اين طريق، همكاري ها را تقويت كنيم.
رئيس جمهور خاطر نشان كرد: برقراري روابط تجاري و اقتصادي با استفاده از پول ملي با تركيه و روسيه و ديگر كشورها مانند عراق مي‌تواند بسياري از مشكلات را در توسعه مناسبات از ميان بردارد.
 روحاني تأكيد كرد: امروز در سطح جهان يك مبارزه جدي با دلار در حال شكل‌گيري است و با ادامه اين روند، سلطه آمريكا بر بازارهاي پولي و مالي جهاني و سيستم‌هاي بانكي تضعيف شده و از بين خواهد رفت.
رئيس جمهوري اظهار داشت: در اين سفر روابط، همكاري‌ها و مناسبات ايران با دو كشور ديگر در بخش‌هاي مختلف علمي، فناوري، دفاعي و هسته‌اي بررسي شد و خوشبختانه با هر دو كشور علاوه بر بررسي مسايل مربوط به سوريه و روند آستانه، تفاهمات و پيشرفت‌هاي حاصل شده در اجراي توافقات فيمابين نيز بررسي شد.
روحاني با اشاره به اينكه آمريكاي‌ها بايد بدانند آثار فشار حداكثري آنها عليه ملت ايران رو به پايان است، گفت: البته اين اعمال فشار بر زندگي مردم زحمت وارد كرده اما اين فشار حداكثري به نقطه اوج خود رسيده و آماده سرنگوني است.
رئيس جمهوري افزود: در ماه‌هاي اخير عليرغم آنكه آمريكايي‌ها سنگين‌ترين فشارها را عليه ايران اعمال كردند، اما شرايط اقتصادي كشور و حركت آن رو به بهبود است؛ اين به معناي حل مشكلات مردم نيست، اما شاخص‌ها نشان مي‌دهد كه ملت، دولت و مسئولان كشور قادر هستند تا شرايط را در مسيري قرار دهند كه منجر به كاهش مشكلات شود.
روحاني با بيان اينكه آمار اعلام شده از سوي بانك مركزي در 3 ماهه اول امسال نشان مي‌دهد كه در اقتصاد بدون نفت شاهد اولين حركت رشد مثبت بوده‌ايم، گفت: اين بسيار حائز اهميت است چرا كه سال گذشته رشد منفي داشتيم و دشمنان فكر مي‌كردند كه امسال اين روند منفي ادامه پيدا مي‌كند و اينكه امروز شاهديم در زمينه رشد اقتصادي اولين قدم مثبت را برداشتيم به معناي آن است كه مسير را درست انتخاب كرده‌ايم.
رئيس جمهور با بيان اينكه در زمينه تورم، اشغال و توليد در حوزه‌هاي مختلف، كشاورزي، صنعت، خدمات نيز علائم مثبت و رو به جلو را شاهد هستيم، گفت: براساس گزارش وزارت جهاد كشاورزي توليد برخي دانه‌هاي روغني در كشور مانند كلزا 4 برابر شده و صادرات در بخش كشاورزي هم ميزان قابل قبولي را دارد.
روحاني افزود: در بخش صنعت نيز شاهد پيشرفت‌هايي هستيم، به گونه‌اي كه صادرات در فولاد و ساير محصولات معدني روند مثبتي داشته است؛ صادرات محصولات و فرآورده‌هاي نفتي و پتروشيمي نيز در شرايط بهتري قرار دارد و اين نشان مي‌دهد كه مسير درستي انتخاب شده است.
رئيس جمهور با بيان اينكه آمريكايي‌ها نمي‌توانند با فشار حداكثري به اهداف خود دست پيدا كنند، تأكيد كرد: به مقامات آمريكايي‌ اعلام مي‌كنم كه مذاكره با فشار حداكثري ناممكن است و اگر شما راست مي‌گوييد و به دنبال مذاكره هستيد، بايد همه فشارها عليه ايران متوقف شود.
روحاني با اشاره به اينكه همه دنيا مي‌دانند كه مذاكره در شرايط فشار به چه معناست، گفت: هيچ كشوري حاضر به گفتگو در شرايط فشار حداكثري نيست. بلكه مسئولان آمريكايي اگر واقعاً حسن نيت داشته و پشيمان شده‌اند، بايد براي توبه واقعي صداقت خود را نشان داده و ظلم و فشار به مردم بزرگ ايران را به پايان برسانند.
رئيس جمهوري ادامه داد: دولتمردان آمريكا امروز به جاي اينكه فضا را مثبت كنند، در شرايطي كه فشار رواني و اقتصادي را عليه ملت ايران روا داشته‌اند، مي‌خواهند با اتهام‌زني فشار تهمت‌زني حداكثري را عليه ايران اعمال كنند و با حرف‌هاي بي‌پايه و اساس و بي‌معنا و بدون خريدار در داخل و خارج از ايران اين رويه را پيش گرفته‌اند.
 روحاني با بيان اينكه ملت ايران ملت صلح، ديپلماسي و مذاكره است، افزود: آن كسي كه مي‌خواهد از طريق فشار رواني، سياسي و اقتصاد به ملت ايران زور بگويد بايد اين فشار را متوقف كند.

رئيس جمهوري تأكيد كرد: ايران هنوز هم به تعهدات خود در برجام پايبند بوده و هنوز هم ناظران آژانس در مراكز هسته‌اي ايران حضور داشته و به نظارت ادامه مي‌دهند.
 روحاني افزود: ايران گام سوم خود را در كاهش تعهدات برجام آغاز كرده، اما دنيا بايد بداند كه ما در چارچوب مقررات بين‌المللي، پادمان و ان‌پي‌تي در حال ادامه فعاليت‌هاي خود هستيم و اميدواريم ساير كشورها و طرف‌هاي ايران در مذاكرات نيز به تعهدات خود عمل كرده و شرايط امن‌تر و بهتري را در كل منطقه و جهان شاهد باشيم.
وي در ابتداي سخنان خود نيز با تبريك فرا رسيدن بهار علم و دانش و روزهاي پرنشاط دانش‌آموزي در كشور، گفت: فرا گرفتن علم و دانش و ايجاد فرصت جديد براي همه معلمين و انديشمندان در راستاي تحول علمي در كشور بويژه در شرايطي كه در فشار دشمنان قرار داريم، اهميت ويژه‌اي دارد.
رئيس جمهوري افزود: اميدواري به آينده و اداره كشور، افزايش توليد و ارتقاء فرهنگ جامعه در سايه تلاش‌هاي نسل جوان قرار دارد و بي‌ترديد امروز مسئوليت بسيار سنگيني برعهده آموزش و پرورش، آموزش عالي، حوزه‌هاي علميه و همه دستگاه‌هايي است كه در زمينه فراگيري نسل جوان براي بر دوش گرفتن مسئوليت‌هاي اجرايي، اجتماعي و مديريتي تلاش مي كنند.
 روحاني اظهار داشت: آرزو مي‌كنيم دانش‌آموزان، دانشجويان، جوانان و معلمان كشور هفته آينده با روحيه و نشاطي تازه مسئوليت بسيار سنگين فرهنگي و علمي خود را بر دوش بگيرند.

Powered by Tetis PORTAL