J
I
K
A
B
يكشنبه 22 تير 1399
18 ارديبهشت 1398 14:20:27
بيانيه مهم شوراي عالي امنيت ملي خطاب به كشورهاي عضو برجام

شوراي عالي امنيت ملي خطاب به كشورهاي برجام در بيانيه اي آورده است: ايران از امروز ۱۸ ارديبهشت ۹۸ برخي اقدامات خود در توافق برجام را متوقف مي كند.

به گزارش ايرنا، شوراي عالي امنيت ملي با صدور بيانيه اي خطاب به كشورهاي عضو برجام، با اشاره به اينكه 'جمهوري اسلامي ايران در طول يكسال گذشته و پس از خروج غيرقانوني ايالات متحده آمريكا از توافق برجام و نقض مصوبات شوراي امنيت سازمان ملل متحد، نهايت خويشتن داري را از خود نشان داده و به درخواست ديگر اعضاي برجام فرصت قابل توجهي در اختيار آنها قرار داده است'، تاكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران در راستاي صيانت از امنيت و منافع ملي مردم ايران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهاي ۲۶ و ۳۶ برجام، از امروز ۱۸ ارديبهشت ۹۸ برخي اقدامات خود در توافق برجام را متوقف مي كند.

در بيانيه شوراي عالي امنيت ملي كشورمان كه طي نامه هاي جداگانه نيز از سوي حجت الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني رئيس جمهور و رئيس شوراي عالي امنيت ملي به سران كشورهاي عضو برجام اعلام شده؛ به كشورهاي باقيمانده در برجام ۶۰ روز براي اجراي تعهدات خود بويژه در حوزه هاي بانكي و نفتي فرصت داده شده، و تاكيد شده است: 'در هر زمان كه خواسته هاي ما تامين شود؛ ما نيز به همان ميزان اجراي مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهيم گرفت، اما در غير اين صورت، جمهوري اسلامي ايران مرحله به مرحله تعهدات ديگري را متوقف خواهد كرد'

 

متن كامل بيانيه شوراي عالي امنيت ملي كشورمان چنين است:

 

بسم الله الرحمن الرحيم

بيانيه شوراي عالي امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران

 

شوراي عالي امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران در راستاي صيانت از امنيت و منافع ملي مردم ايران، و در اِعمالِ حقوق جمهوري اسلامي ايران مندرج در بندهاي 26 و 36 برجام، امروز 18 ارديبهشت 1398 دستور توقف برخي اقدامات ايران در توافق برجام را صادر نمود. اين تصميم طي نامه مهمي از سوي دكتر روحاني رئيس جمهور و رئيس شورايعالي امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران به سران كشورهاي عضو برجام شامل آلمان، انگليس، چين، روسيه و فرانسه اعلام شده است.

اكنون يك سال از خروج غير قانوني ايالات متحده آمريكا از توافق برجام و نقض مصوبات شوراي امنيت سازمان ملل متحد توسط آمريكا مي گذرد و آن كشور با قلدري تمام و برخلاف تمامي اصول شناخته شده بين المللي تحريم هاي يكجانبه و غير قانوني خود را مجددا اعمال كرده است. اين زورگويي آشكار آمريكا متاسفانه با هيچ اقدام درخور و متناسب از سوي شوراي امنيت و يا اعضاي باقي مانده در برجام مواجه نشده است.

جمهوري اسلامي ايران در طول يك سال گذشته نهايت خويشتن داري را از خود نشان داده و به درخواست ديگر اعضاي برجام فرصت قابل توجهي در اختيار آنها قرار داده است تا اثرات و تبعات خروج آمريكا از برجام را جبران نمايند. در اين مدت «كميسيون مشترك برجام» دو بار در سطح معاونين و دو بار در سطح وزراي امور خارجه تشكيل گرديد و كشورهاي باقي مانده در برجام در اين جلسات به صراحت اذعان نمودند كه رفع تحريم ها و برخورداري ايران از منافع اقتصادي حاصله، بخش حياتي از برجام است. آنها متعهد شدند كه براي تحقق اين هدف «راه حل هاي عملي» به منظور عادي سازي و حتي ارتقاي همكاري هاي اقتصادي با ايران طراحي كنند.

متاسفانه اين حسن نيت و خويشتن داري هوشمندانه مردم ايران بي پاسخ مانده و غيراز صدور بيانيه هاي سياسي، هنوز هيچ ساز و كار عملياتي براي جبران تحريم هاي آمريكا مستقر نشده است. بنابراين، جمهوري اسلامي ايران براي تامين حقوق خود و بازگردندان توازن به مطالبات طرفين در اين توافق، گزينه اي غير از «كاهش تعهدات» ندارد.

از اين جهت ، اعلام مي نمايد كه جمهوري اسلامي ايران در مرحله فعلي ديگر خود را متعهد به رعايتِ محدويت هاي مربوط به نگهداري ذخائر اورانيوم غني شده و ذخائر آب سنگين نمي داند. به كشورهاي باقي مانده در برجام شصت روز فرصت داده مي شود تا تعهدات خود به ويژه در حوزه هاي بانكي و نفتي را عملياتي نمايند. چنانچه در اين مهلت كشورهاي مزبور قادر نباشند مطالبات ايران را تامين كنند، در مرحله بعدي جمهوري جمهوري اسلامي ايران رعايت محدوديت هاي مربوط به سطح غني سازي اورانيوم، و اقدامات مربوط به مدرن سازي رآكتور آب سنگين اراك را نيز متوقف خواهد كرد. در هر زمان كه خواسته هاي ما تامين شوند، ما نيز به همان ميزان اجراي مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهيم گرفت اما در غير اين صورت، جمهوري اسلامي ايران مرحله به مرحله اجراي تعهدات ديگر را متوقف خواهد كرد.

جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد به مشورت هاي خود با اعضاي باقي مانده برجام در تمامي سطوح ادامه دهد اما نسبت به هر اقدام غير مسئولانه، از جمله ارجاع موضوع به شوراي امنيت ملل متحد يا اِعمال تحريم هاي بيشتر، عكس العمل قاطع و سريع نشان خواهد داد. رئيس جمهوري اسلامي ايران در نامه خود به سران كشورهاي برجام به صراحت نوع واكنش جمهوري اسلامي ايران را خاطر نشان كرده است.

اكنون جمهوري اسلامي ايران حجت را بر كشورهاي عضو برجام و بر جامعه بين الملل تمام كرده است. ما با حسن نيت وارد مذاكرات هسته اي شديم، با حسن نيت توافق كرديم، با حسن نيت توافق را اجرا كرديم، و پس از خروج آمريكا با حسن نيت زمان كافي در اختيار ديگر اعضاي برجام قرار داديم. حال نوبت كشورهاي باقي مانده در برجام است كه حسن نيت خود را ثابت كرده و قدم هاي جدي و عملي براي حفظ برجام بردارند.

پنجره اي كه اكنون در برابر ديپلماسي قرار دارد مدت زيادي باز نخواهد بود، و مسئوليت شكست برجام و هرگونه تبعات احتمالي آن به طور كامل بر عهده آمريكا و اعضاي باقي مانده در برجام قرار خواهد داشت.

Powered by Tetis PORTAL