J
I
K
A
B
يكشنبه 22 تير 1399
21 فروردين 1398 7:40:58
همه دستگاه‌ها و اركان حاكميت در مسير رونق توليد

با توجه به دستور و رهنمود مقام معظم رهبري در آغاز سال جديد، سازمان برنامه و بودجه كشور و همه دستگاه‌ها و نهادها در مسير رونق توليد و راهبري توسعه كشور حركت خواهيم كرد و بر همين مبنا، امروز از دو برنامه توليد و اشتغال و اصلاح ساختار بودجه، در حضور اصحاب رسانه رونمايي مي‌كنيم.

دكتر محمدباقر نوبخت معاون رييس‌جمهور ورييس سازمان برنامه و بودجه كشور، در آيين‌ رونمايي از برنامه توليد و اشتغال و اصلاح ساختار بودجه در محل اين سازمان، با بيان اين مطلب افزود: مجموعه سازمان برنامه و بودجه كشور و سازمان‌هاي استاني به منظور رونق توليد و اشتغال برنامه‌هاي متناسب با شرايط و امكانات كشور را براي سال ۱۳۹۸ آماده كرده‌ايم و امروز فرصت خوبي است كه از اين برنامه‌ها رونمايي شود و جزييات آن به همه دستگاه‌ها ابلاغ خواهد شد.

به گزارش مركز  اطلاع‌رساني، روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، وي اظهار داشت: مقام معظم رهبري ابلاغيه‌اي را صادر فرمودند و مفهوم آن اين است كه بودجه را براي زماني بيشتر از يك سال در نظر بگيريد تا با توزيع متناسب منابع، مديريت بودجه به صورت شايسته‌اي اعمال شود.

دكتر نوبخت در ادامه سخنان خود با اشاره به رخداد ويرانگر سيل در مناطق مختلف كشور گفت: ما از همه ظرفيت‌هاي نظام به منظور امدادرساني و كمك به مردم سيل‌زده و جبران انواع خسارت‌هاي وارد شده به اماكن مسكوني، تجاري و صنعتي و نيز حوزه كشاورزي استفاده مي‌كنيم و در مجموع حدود ۵۶ ميليارد تومان به استان‌هاي سيل‌زده اختصاص داده‌ايم.

وي تصريح كرد كه علاوه بر رقم مذكور، در حدود ۱۰۰ ميليارد تومان هم در اختيار ستاد مديريت بحران كشور قرار داده‌ايم تا در همين زمينه هزينه شود و براي جبران خسارت‌‌هاي حوزه كشاورزي نيز ۴۴۲ ميليارد تومان در نظر گرفته‌ايم.

رييس سازمان برنامه و بودجه كشور اظهار اميدواري كرد كه مردم بزرگوار كشورمان هيچ نوع نگراني و دغدغه‌ نداشته باشند و اطمينان داشته باشند كه دولت با وجود محدوديت منابع همواره در كنار مردم سيل‌زده خواهد ايستاد.

دكتر نوبخت در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به ادعاي دولت آمريكا مبني بر افزودن سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به فهرست به اصطلاح سازمان‌هاي تروريستي گفت: اين ادعا تكرار همان ادعاهاي پيشين است و آنها با وقاحت ملت بزرگوار ايران را هم پيش از اين تروريست خوانده بودند، اما نكته اين است كه چنين ادعاهايي در جهان پژواكي نخواهد داشت و مدعيان دروغين را بيش از پيش رسوا خواهد كرد.

وي افزود: سپاه پاسداران انقلاب اسلامي همواره با قوت و قدرت درتمام صحنه‌ها و در صف مقدم حضور دارد و اين اركان ارزشمند در قلب ملت جا دارد و چنين ادعاها و تحريم‌هايي، بي‌ترديد به قدرتمند شدن نظام جمهوري اسلامي ايران منتهي خواهد شد.

رييس سازمان برنامه و بودجه كشور در زمينه اصلاح ساختار بودجه كشور هم اظهار داشت: يكي از حوزه‌هاي بسيار مهم در اين زمينه تعيين تكليف يارانه‌هاي پنهان است و براساس برآوردهاي انجام شده، در حدود ۹۳۴ هزار ميليارد تومان يارانه پنهان داريم و علاوه بر اين، در حدود ۵۰ هزار ميليارد تومان حجم معافيت‌هاي مالياتي است كه بايد اين دو حوزه مهم تعيين تكليف شود.

وي افزود: ما در مورد ضروريات زندگي مردم به وظايف خود عمل خواهيم كرد و در ۲۵ قلم كالا در حدود ۱۴ ميليارد دلار ارز چهار هزار و ۲۰۰ توماني به اين حوزه اختصاص داده‌ايم تا مردم بزرگوارمان از نوسان‌هاي نرخ ارز آسيب نبينند و بي‌ترديد اين پول به بودجه برنمي‌گردد و به صورت ترجيحي در حوزه مذكور صرف مي‌شود.

گزارش مذكور حاكي است كه پيش از سخنان دكتر نوبخت، دكتر حميد پورمحمدي معاون اقتصادي و هماهنگي برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه كشور، به اهم ظرفيت‌هاي تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ كل كشور در مورد اشتغال پرداخت پرداخت و گفت: در اين تبصره بر توجيه‌پذير و اقتصادي بودن طرح‌ها، تجهيز منابع مالي و نيز وثايق و تضامين تأكيد شده است.

وي افزود: در سال ۱۳۹۷ در حدود ۵۰ هزار ميليارد تومان تخصيص عمراني داشته‌ايم و اين گوياي تأثير اين اختصاص بودجه بر رشد اشتغال است.

دكتر پورمحمدي در ادامه اظهارات خود با اشاره به مصوبه شوراي عالي هماهنگي اقتصادي سران قوا در جهت تقويت رويكرد مشاركت عمومي خصوصي گفت: معافيت‌هاي مالياتي درآمدها تا ۱۰ سال، اجازه تخفيف قيمت براي ايجاد توجيه مالي، امكان ايجاد كاربري‌هاي چندگانه، شموليت كليه طرح‌هاي تملك دارايي‌هاي سرمايه‌اي و عدم تعقيب‌ قضايي مديران در اين تصويب‌نامه لحاظ شده است.

بر پايه اين گزارش، افشين برمكي رييس امور اقتصاد مقاومتي و شوراي اقتصاد سازمان برنامه‌ و بودجه كشور نيز گزارشي از منابع مالي تجهيز شده براي برنامه‌هاي رونق توليد در سال ۱۳۹۸ ارايه كرد و اظهار داشت: منابع تبصره ۱۸ قانون بودجه، منابع صندوق توسعه ملي، بودجه عمراني دولت، سرمايه‌گذاري شركت‌هاي دولتي، تسهيلات بانكي، تسهيلات مالي خارجي (فاينانس) و تهاتر بدهي‌هاي دولت به بخش خصوصي از عمده‌ترين ساز و كارهاي تجهيز منابع براي رونق توليد ملي است.

وي در ادامه به منابع برنامه‌ريزي شده در امر رونق اشتغال پرداخت و گفت: ۱۷ هزار ميليارد تومان از صندوق توسعه ملي، حدود ۲۵ هزار ميليارد تومان تسهيلات ريالي صندوق توسعه ملي و حدود ۴۴ هزار ميليارد تومان تسهيلات بانكي و بالغ بر ۶۶ هزار ميليارد تومان بودجه عمراني سال ۱۳۹۸ از عمده‌ترين منابع به حساب مي‌آيند.

اين گزارش مي‌افزايد در ادامه جلسه، علي حيدرنوري رييس امور هماهنگي و تلفيق بودجه سازمان برنامه و بودجه كشور هم به ضرورت‌‌هاي اجراي برنامه اصلاحات ساختاري بودجه پرداخت و گفت: نقشه راه و برنامه كلي اصلاح ساختار بودجه عمومي و كاهش ناترازي بودجه با افق دو ساله تدوين و به تصويب شوراي عالي هماهنگي اقتصادي رسانده و بودجه سال ۱۳۹۸ در چارچوب اين برنامه تنظيم مي‌شود.

وي افزود: افزايش شفافيت و پاسخگويي دولت به مردم پارادايم ضروري حاكم بر طرح اصلاحات ساختاري بودجه است كه در كنار نقشه راه و معيار سنجش موفقيت برنامه اصلاحات ساختاري دنبال خواهد شد.

 


Powered by Tetis PORTAL